Canlı kalkanlara İncirlik yasağı

ABD'nin Irak'a olası müdahalesini engelleyebilmek için Bağdat'a hareket eden "canlı kalkanlar", Adana'ya geldi.

Haberin Devamı

Geceyi geçirdikleri Aksaray'dan sabah saatlerinde ayrılan 50'si yabancı, 26'sı Türk, ''canlı kalkan'' grubu, TEM Otoyolu'nun Adana kent merkezi girişinde Adana'da oluşturulan Savaş Karşıtı Platformu üyeleri tarafından karşılandı. ''Canlı kalkanlar'' daha sonra yolculuklarının simgesi olan çift katlı otobüsleriyle, konvoy eşliğinde Uğur Mumcu Meydanı'na geldiler. Grup, burada Merkez İlçe Seyhan Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan tarafından çiçekle karşılandı.

Bu arada, Yeni Türkiye Partisi (YTP) Adana İl Teşkilatı tarafındanaçılmak istenen pankart, grup üyelerinin izin vermemesi üzerine indirildi.

Grubun Türk üyelerinden Cihan Keşkek, yaptığı açıklamada, amaçlarının, ABD'nin Irak'a olası saldırısını engellemek olduğunu belirterek, ''Irak halkını sahiplenmeye gidiyoruz. Herkesi, olası savaşa karşı durmaya çağırıyoruz'' dedi.

Haberin Devamı

''Canlı kalkan'' grubunun Norveçli üyesi Katharina Soederhouy, gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, Türk halkının ilgisinden dolayı çok memnun olduklarını söyledi.

''Canlı kalkanlar'', açıklamanın ardından, davul-zurna eşliğinde halay çekip oynadılar.

İNCİRLİK'E İZİN VERİLMEDİ

Açıklamanın ardından, ''canlı kalkanlar'' iki katlı otobüsleriyle,Yüreğir'e bağlı İncirlik Beldesi'ne hareket ettiler. Ancak güvenlik güçleri, grubun beldeye girişine izin vermedi.

''Canlı kalkan'' Şaban Dayanan, burada yaptığı açıklamada, dünyayabarış mesajı vermek için yola çıktıklarını söyledi. İncirlik Beldesi'ne giriş izni verilmemesini kınayan Dayanan, ''Beldeye girip basın açıklaması yapmamız engellendi. Bu tutumundan dolayı Adana Valiliği'ni kınıyoruz. Herkesi, her türlü engele karşı birlikte hareket etmeye çağırıyoruz'' dedi.

CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan da olası Irak savaşı olmaması için gerçekleştirilen eylemlerin, Türk halkının duyarlılığını gösterdiğini belirtti. Olası Irak operasyonunu ahlaki bulmadıklarını ifade eden Seyhan, ''Barış içinde yaşayabileceğimiz bir dünya istiyoruz'' diye konuştu.
 
Grupla birlikte Bağdat'a hareket eden AK Parti Kurucular Kurulu Üyesi Fatma Ünsal Bostan da gazetecilerin sorusu üzerine, partisinin de barış istediğini ve barışı desteklediğini ifade etti.

Haberin Devamı

''Canlı kalkan'' grubu, daha sonra Adana Savaş Karşıtı Platformu üyeleri tarafından uğurlandı. Grup, Hatay'ın İskenderun İlçesi'nde 1 gece konakladıktan sonra, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye geçip Irak'a ulaşmayı planlıyor. 

Haberle ilgili daha fazlası: