GeriGündem Canavara sahte rapor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Canavara sahte rapor

Abone Olgoogle-news

Sürücü belgesi almak isteyenlere muayene yapmadan ‘‘sürücü olur sağlık raporu’’ veren Ankara'daki Aras Tıp Merkezi kapatıldı. Bu sahte raporlarla her yıl binlerce ‘Trafik Canavarı’ yollara çıkıyor ve onbinlerce insanın canına kastediyor.

Sağlık Bakanlığı müfettişleri, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü ile işbirliği yapan bir sağlık merkezinin, sürücü adaylarına sahte sağlık raporları düzenlediğini saptadı.

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü'nde yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaları için haftalardır soruşturma yapan Sağlık Bakanlığı müfettişleri, Aras Tıp Merkezi'nin sürücü adaylarına verdiği ‘Sürücü olur sağlık raporları’nın önemli bir bölümünün, sahte olduğunu saptadı. Müfettişlerin tuttuğu rapor üzerine merkezde denetim yapan yetkililer, merkezin bugüne kadar yaklaşık 400 sahte sağlık raporu verdiğini belirledi. Ankara Valiliği de merkezi kapattı.

HAYALİ RAPOR Asıl kadrosu Haymana Devlet Hastanesi'nde olduğu halde, sürücü belgeleri için gerekli olan sağlık raporları veren Aras Tıp Merkezi'nde çalışan KBB uzmanı Dr. Esra Bicik, 8.6.1998-16.6.1998 tarihlerinde izne ayrıldı. Ancak Bicik'in, 8 ve 19 Haziran 1998 tarihlerinde muayene yapmadığı halde, muayene yapmış gibi raporlara sonradan imza attığı belgelendi. Bicik, müfettişlere verdiği ifadede, o tarihlerde fiilen muayene yapmadığını itiraf etti. Buna rağmen, müfettişler sürücü olur raporlarını inceleyince, KBB uzmanı Dr. Esra Bicik ile Aras Tıp Merkezi Mesul Müdürü Dr. Metin Uysal'ın imzasına rastladı.

Bu arada merkezde yapılan denetimde, yapılan göz muayenesinin yaklaşık 45 saniye sürdüğü belirlendi. Denetim sırasında 4 milyon lira muayene parası alınan adaya sorulduğunda, ‘‘Gözümü muayene etmedi, sadece raporu imzaladı’’ yanıtı alındı.

Soruşturma çerçevesinde görevden el çektirilen ve haklarında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusu yapılan Ankara İl Sağlık Müdür Yardımcısı Yadigar Yolcu ve Çevre Sağlığı eski Şube Müdürü Şükrü Öztürk'ün, Aras Tıp Merkezi'nin muvazalı sahipleri olduğu iddiaları da araştırılıyor.


False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle