GeriGündem Çanakkale'de cuma protokolü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çanakkale'de cuma protokolü

Çanakkale'de cuma protokolü
refid:28824115 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Çanakkale Savaşları'nın 100. yıldönümü törenlerinde, "Cuma protokolü" uygulandı. Tören için iki ayrı program hazırlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Müslüman siyasetçiler, cuma namazını kıldı. Cuma namazı programına katılmayan liderler için de Savarona yatı ile bir boğaz turu programı düzenlendi. Bu arada kentte törenler nedeniyle yoğun güvenlik önlemleri de alındı. Boğaz ve hava sahası ile yollar kapatıldı. Hatta İl Emniyet Müdürlüğü ile özel şirketlere ait çekiciler, güvenlik gerekçesiyle iskele civarındaki motosiklet ve bisikletleri otoparka çekti. Bazı ilçelerde okullar tatil edildi, feribot seferleri ise iptal...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın evsahipliğinde, 17 devlet başkanı, 3 parlamento başkanı, 3 cumhurbaşkanı yardımcısı, 5 başbakan, 1 eski cumhurbaşkanı, 28 bakan, 6 uluslararası örgüt genel sekreteri olmak üzere 90’a yakın ülkeden üst düzey konuğun katıldığı tören programında, öğle saatlerinde konuklar için iki ayrı program hazırlandı.

Çanakkalede cuma protokolü Çanakkale'de hayat durdu, yollar kapatıldı, sıkı güvenlik önlemleri alındı

BİRLİKTE CUMA NAMAZI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve törenlere katılan Müslüman siyasetçiler, Yahya Çavuş Şehitler Camii’nde Cuma Namazı kıldı. Erdoğan ve beraberindekilere cuma namazını Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez kıldırdı. Görmez, cuma namazında okuduğu hutbede Çanakkale Savaşlarına ve mübarek 3 aylara değindi.

Cuma namazı öncesinde Erdoğan, beraberindeki heyete öğle yemeği verdi. Yemekte, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da hazır bulundu.

Çanakkalede cuma protokolü Prens Charles geceyi İngiliz zırhlısında geçirdi

BOĞAZ TURU

Cuma namazı programına katılmayan, Müslüman olmayan siyasetçiler için ise ayrı program hazırlandı. Aralarında İngiltere Veliaht Prensi Charles, İrlanda Devlet Başkanı Michael D. Higgins, Karadağ Devlet Başkanı Filip Vujanovic, Makedonya Devlet Başanı Gjorge İvanov ile Avustralya, Yeni Zelanda, Moldova, Romanya Başbakanları'nın olduğu Müslüman olmayan lider ve siyasetçiler için ise, Savarona yatı ile bir boğaz turu programı hazırlandı.

Gelibolu Milli Parkı havadan böyle görüntülendi

YABANCI KONUKLARA FERİBOTTA ÖĞLE YEMEĞİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çanakkale Savaşlarının 100. yıl dönümü anma törenlerine katılmak üzere Çanakkale'ye geldi. Çavuşoğlu, törene katılmak üzere gelen yabancı konuklarla birlikte feribotla Gelibolu yarımadasına geçti. Yabancı konuklar öğle yemeğini feribotta yediler.

YEMEKTEN FOTOĞRAFLAR

Çanakkalede cuma protokolü

ÇANAKKALE'DE 100'NCÜ YIL ALARMI

Kent genelinde yaşanan coşkunun yanı sıra alınan büyük güvenlik önlemleri de dikkat çekti. Hemen tüm yollarda polisin önlem aldığı Çanakkale'de, ülke liderlerinin geçiş yolları, Şehitler Abidesi'ne geçecekleri Savarona Yatı'nın demirli olduğu iskele bölgesinde adeta kuş uçurtulmadı.

İŞTE KENTTE ALINAN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ / Foto Galeri

Çanakkalede cuma protokolü Avustralya'dan Gelibolu'ya "barış kapsülü"

Çanakkale Zaferi kutlamaları öncesinde kente ilk olarak dün akşam saatlerinde İngiltere Prensi Charles geldi. Prens Charles, iki gün önce gelen oğlu Harry'le birlikte geceyi Bulwark isimli İngiliz savaş gemisinde geçirdi. Bu gemiye kraliyet flaması asıldı. Savaş gemisine bir yatın da bağlı olması dikkat geçti. Ayrıca savaş gemisinin taşıdığı zırhlıların, ambarlarında kraliyet ailesine ait eşyaların ve araçların bulunmasından dolayı güverteye çıkartıldığı gözlendi. Savaş gemisinde çevresinde ise belli aralıklarla deniz polisi, sahil güvenlik ekipleri ve yine İngiltere güvenlik kuvvetleri önlem aldı. Bulwark gemisine bağlı durumdaki yat ise, saat 10.00 sıralarında ayrılıp boğaza açıldı. Ancak mürettebatı görünen yat içerisinde, kraliyet ailesi mensuplarının bulunup bulunmadığı konusunda ise bir açıklama yapılmadı.

Çanakkalede cuma protokolü

Çanakkalede cuma protokolü Anzakları 100 yıl önce Gelibolu'ya çıkaran filika sergileniyor

BOĞAZ VE HAVA SAHASI KAPATILDI

Bu arada, Çanakkale Boğazı gemi geçişlerine kapatıldı. İngiltere Prensi Charles'in kaldığının yanı sıra hem İngiltere hem de Türk Deniz Kuvvetleri'ne bağlı çok sayıda gemi boğazda bulundu. Ancak boğazın her iki ağzında ise Türk savaş gemilerinin önlem aldığı öğrenildi. Bunun yanı sıra hava sahası da törenlere katılacak olan devlet başkanlarını ve temsilcileri taşıyan uçaklara haricindeki tüm uçuşlara kapatıldı. Savaş uçaklarının da belli aralıklarla havadan uçuş gerçekleştirdiği görüldü. Ayrıca Sağlık Bakanlığı'na ait bir sürat teknesinin denizde, helikopterin de tören alanı yakınlarında önlem amacıyla bulunduğu öğrenildi.

Çanakkalede cuma protokolü

Erdoğan ve beraberindeki yabancı devlet ve hükümet başkanlarını taşıyan feribota, sahil güvenlik botları, deniz polisi ve polis helikopteri eskortluk etti

YOLLAR TRAFİĞE KAPATILDI

ÇanaHemen tüm yollarda polisin önlem aldığı Çanakkale'de, ülke liderlerinin geçiş yolları, Şehitler Abidesi'ne geçecekleri Savarona Yatı'nın demirli olduğu iskele bölgesinde adeta kuş uçurtulmadı. Önlemler havadan, karadan ve denizden alındı. Bunun yanı sıra Havalimanından, limana kadar uzanan Demircioğlu Caddesi ile tamamen trafiğe kapatıldı. İskeleden sadece görevlilere ait araçların, görevliler ile basın mensuplarının feribotla geçmesine izin verildi. Vatandaş geçişleri Kepez Lima'ndan araç geçişleri ise Lapseki üzerinden yapılabildi.

Çanakkalede cuma protokolü

CUMHURBAŞKANI LİDERLERİ KARŞILADI

Çanakkale Zaferi törenlerinde ev sahipliği yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise saat 11.00 sıralarında kente indi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Enerji Bakanı Taner yıldız, Vali Ahmet Çınar, Belediye Başkanı CHP'li Ülgür Gökhan ile milletvekilleri karşıladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da törenlere katılacak olan bazı devlet başkanlarını karşıladıktan sonra limandan 57'nci Alay Feribotu'yla Eceabat'a geçti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bazı liderlerle Şehitler Abdesi yakınlarındaki Seddül Bahir Köyü'ndeki Yahya Çavuş Şehitler Camii cuma namazı için hareket etti.

ERDOĞAN LİDERLERİ KARŞILADI / Foto Galeri

BASIN MENSUPLARI OTOBÜSLERLE ABİDE'YE GÖTÜRÜLDÜ

Çanakkale Zaferi'nin 100'ncü yıl kutlamaları nedeniyle 35 ülkeden bin 400 gazeteci akreditasyon yaptırdı. Tören alanlarına göre akreditasyon yaptırabilen gazeteciler için, basın Yayın Enformasyon Genel müdürlüğü Eceabat Limanında merkez kurdu. Basın mensupları bu merkezden aldıkları kartlarla tören alanına otobüslerle taşındı. Basın mensuplarına kumanyaları da yine bu merkezden dağıtıldı.

Çanakkalede cuma protokolü

ANZAKLARIN TORUNLARI DA AÇIKTA BEKLEDİ

Yarın yapılacak olan Şafak Ayini töreni için Yeni Zelanda ve Avustralya'dan gelen anzakların torunları ise Çanakkale Boğazı açıklarında demirlemiş olan 6. Cruise gemisinde törenleri bekledi. Kentteki otellerin dolu olmasında dolayı törene katılacaklar için bu önlemlerin alındığı öğrenildi. Bunun yanı sıra yarın yapılacak olan 57'nci Alay yürüyüşü içinde Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden 300 otobüsle gençlerin geleceği de açıklandı.

Çanakkalede cuma protokolü

HALKEVLERİNE BASKIN VE GÖZALTI

Liderlerin geçiş yolu olan Demircioğlu Caddesi üzerindeki Halk Evleri bürosuna asalı olan pankart gece polis tarafından indirildi. Aramalar sonrasında da 3 kişi gözaltına alındı. Güzergah üzerindeki binalara keskin nişancılar yerleştirildi.

Bu arada 57. Alay Yürüyüşü'ne katılmak için gelen kendilerine "Anadolu Kaplanları" adını veren 200 motosikletlinin geçişine için verilmedi, güvenlik nedeniyle Ecebaabat'ta durduruldu.

BAZI İLÇELERDE OKULLAR TATİL EDİLDİ

Bugün kent merkezi ile Eceabat, Gelibolu ve Lapseki ilçelerinde okullar tatil edildi. Çanakkale'den Eceabat'a yapılan feribot seferleri iptal edildi.

DENİZDE DE VIP

Hava yolunda uygulanan VIP uçuşları gibi deniz yolunda da VIP uygulaması yapıldı. Törenlerin yapılacağı Gelibolu Yarımadası'na gidecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve konuklar için Çanakkale'den Eceebat'a VIP seferleri düzenlendi. Vatandaşlar feribotlara alınmadı. Saatlerce güneşin altında bekleyenler, ara ara düzenlenen feribot seferleriyle boğazın bir yakasından diğer yakasına taşındı. Vatandaşlar feribota polis tarafından didik didik arandıktan sonra alınırken, uzun süre bekletilmelerine tepki gösterdi.

İNGİLİZ ZIRHLISI BULWARK İLGİ ODAĞI

Çanakkale İskelesi'nin açığında şamandıraya bağlı olarak bekleyen, gece de Galler Prensi Charles'in içinde kaldığı İngiliz donanmasına ait Bulwark zırhlısı hem sahilde yürüyen hem de boğazda sefer yapan feribotlardaki vatandaşların ilgi odağı oldu. Birçok kişi zırhlıyı fotoğraflamak için birbirleriyle yarıştı. Bu arada İngiliz zırhlısının güvertesinde çok sayıda paletli zırhlı askeri araç dikkat çekti.

Çanakkalede cuma protokolüFalse