Çanakkale Havaalanı'nda yangın

ÇANAKKALE'de, sivil uçuşlara da açık olan askeri havaalanında çıkan ot yangını, 2 saat sonra kontrol altına alınabildi. Kullanılmayan askeri gözetleme kulesi kısmen yandı. Yangın, yakındaki tek katlı evlerde kısa süreli panik yaşattı.

Haberin Devamı

Çanakkale'de, Atlasjet'in haftanın 4 günü İstanbul'a uçak seferi gerçekleştirdiği, Türk Hava Kurumu'na ait 5 yangın söndürme uçağı ile bir keşif uçağının da yangın sezonu boyunca konuşlandırıldığı havaalanında çıkan ot yangını panik yarattı. Bugün saat 14.30'da başlayan yangına havaalanında bulunan itfaiye ekipleri müdahale etti. Ancak şiddetli poyraz nedeniyle otlar alev topuna dönüştü. Rüzgarın kuzeyden esmesi ve alevlerin güneye doğru ilerlemesi nedeniyle havaalanı terminal binası herhangi bir tehlike yaşamadı. Olay yerine sevk edilen Çanakkale Belediyesi'ne ait itfaiye araçları ile Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait arazözler söndürme çalışmalarına katıldı.

Alevlerin havaalanı içinden çevresindeki müstakil evlerin bulunduğu bahçelere sıçraması üzerine havaalanında bulunan Türk Hava Kurumu'na ait uçaklar da birer sorti yaparak çalışmalara havadan destek verdi. Ancak rüzgarın çok şiddetli olması nedeniyle alevleri kontrol altına almak kolay olmadı. Mülkiyeti Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait olan, ancak sivil uçuşlara da açık olan havaalanını çevreleyen tel örgülerin yanındaki askeri gözetleme kulelerinden biri de alevlerden nasibini aldı. Kullanılmayan kule, kısmen yandı. Havaalanın pistinin güney tarafındaki bölümünün çevresindeki otlar tamamen yanarken, tel örgüleri aşan alevler vatandaşlara ait bahçelere de sıçrayınca, tek katlı evlerde kısa süreli panik yaşandı. Yangını duyarak bölgeye gelen bahçe ve ev sahipleri, kuyulardan çektikleri sular ve hortumlarla alevlere müdahale etti.

İki saatte kontrol altına alınıp, söndürülen ve soğutma çalışmalarına başlanan yangının ardından, havaalanında boyu 1 metreyi aşan otların bulunması yadırgandı.

 

Haberle ilgili daha fazlası: