GeriGündem Çakıcı’nın suikast timi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çakıcı’nın suikast timi

Çakıcı'nın, Bağımsız Milletvekili Cavit Çağlar'a suikast yapması için emir verdiği 5 kişilik infaz timi, operasyonla ele geçirildi. Çakıcı'nın, suikast timine Çağlar'dan başka, DYP Milletvekili Mehmet Ağar ile işadamları Emin Cankurtaran ve Mehmet Üstünkaya'yı da vurmaları talimatı verdiği iddia edildi.

Bursa Bağımsız Milletvekili, NTV Televizyonunu'nun sahibi Cavit Çağlar'a suikast hazırlığında bulunan, Alaattin Çakıcı'nın infaz timi yakalandı. İntikam eylemi başlatan Çakıcı'nın, aralarında Özer Çiller, Emin Cankurtaran, Mehmet Üstünkaya, Mehmet Ağar'ın da bulunduğu 7 siyasi ve işadamını ölüm listesine aldığı öne sürüldü. Suikast gişiminin arkasında, iki bankanın satışıyla ilgili sürtüşmenin yattığı öğrenildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi, uzun süredir sessizliğe bürünen Alattin Çakıcı'nın, Cavit Çağlar'a yönelik suikast gerçekleştirmek için beş kişiyle anlaştığı yolunda bilgi alınca Emniyet alarma geçti. Ünlü siyasiye, şartlara göre, Ankara ya da Bursa'da gerçekleştirilmek üzere iki ayrı suikast planı yapıldığı ortaya çıktı. Bunun üzerine Asayiş Şubesi bünyesinde, iki özel ekip oluşturuldu. İstanbul Emniyet müdürü Hasan Özdemir'in, son derece gizli sürdürülen operasyonu çok yakından takip ettiği, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne sürekli bilgi verdiği öğrenildi.

Ankara'da düzenlenen operasyonda üç, Bursa'da düzenlenen operasyonda ise iki kişi yakalandı. Gözaltına alınanlar arasında bulunan Hüseyin Ün'ün, suikast timi ile Alaattin Çakıcı arasında irtibat sağladığı belirlendi.

KIRMIZI IŞIKTA VURACAKLARDI

İki gündür sorgulanan suikastçilerin, Cavit Çağlar'ı neden öldüreceklerini bilmediklerini, sadece ‘‘Öldür’’ talimatı aldıkları bildirildi. Bu kişilerin üzerinde, suikast düzenlenecek siyasiye ait evin planları, evine gidiş geliş saatleri ve güzergahı, aracının plakası ve çok detaylı istihbarat bilgilerinin yanısıra iki de tabanca ele geçirildi. Suikastin, Cavit Çağlar, Ankara ya da Bursa'da evine giderken, aracı kırmızı ışıkta durduğu sırada gerçekleştirileceği ortaya çıktı. Aynı yöntem, diğer hedefler için de uygulanacaktı.

Yakalanan silahlardan birinin, 23 Haziran 1997'de, Gümüşyaka'da üç zabıta memurunun yaralandığı olayda kullanıldığı saptandı. Polis, zabıtalara yönelik saldırının faillerinin yakalandığını, kayıp silahın el değiştirmiş olabileceğini açıkladı.

SAPANCA'DA ATIŞ POLİGONU

İki gündür Asayiş Şubesi'nde sorgulanan 5 kişinin, suikasta hazırlık için Sapanca'da bir çiftlik evi tutup, atış poligonu haline getirdikleri öğrenildi. Polis, suikasti gerçekleştirecek şahısların, öldürülecek siyasinin fotoğraflarını hedefe yapıştırıp, yüzlerce kez ateş ettiklerini açıkladı. Suikastla ilgili son talimatı, tetikçilere ileteceği belirlenen infaz timinin lideri ise yakalanamadı.

Suikasti gerçekleştirilecek kişilerin bir süre önce Bursa'daki evde bir toplantı yaptıkları, bu toplantıya Alaattin Çakıcı ile Haluk Kırcı'nın telefonla katıldıkları ve burada suikast planlarının yapıldığı öne sürüldü. Suikast timi, dün akşam saatlerinde yeniden ifadeleri alınmak üzere Bursa'ya götürüldü.

Çakıcı'nın suikast timinin, Bursa'da esrarengiz bir şekilde öldürülen ünlü tefeci Nesim Malki cinayetine karışmış olma ihtimaline karşı da soruşturma sürdürülüyor.

Asayiş Şube Müdürlüğü, gözaltına alınan 5 kişinin sorgulanması için Savcılıktan süre istedi.

5 suikastçı yakalandı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi, uzun süredir sessizliğe bürünen Alattin Çakıcı'nın, Cavit Çağlar'a yönelik suikast gerçekleştirmek için beş kişiyle anlaştığı yolunda bilgi alınca Emniyet alarma geçti. Ankara'da düzenlenen operasyonda üç, Bursa'da düzenlenen operasyonda ise iki kişi yakalandı.


Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False