GeriGündem Caddebostan Plajı'nda denizin dibi temizlendi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Caddebostan Plajı'nda denizin dibi temizlendi

Yeşil Bilgi Platformu elçileri, Deniz Temizleme Projesi kapsamında, Caddebostan Plajı'nda deniz dibi temizliği yaptı. 20 gönüllü dalgıcın katıldığı çalışmada, denizin altından 35 kilogram atık çıkarıldı.

Koç Bilgi Gurubu'dan yapılan yazılı açıklamaya göre; Yeşil Bilgi Platformu, üye şirketlerinden KoçSistem çalışanlarına yönelik özel bir proje hazırladı. Platform, çevre sorunlarıyla mücadeleye katkıda bulunmalarını sağlamak amacıyla, çalışanların fikir, görüş ve proje önerilerini topladı. Yaptığı değerlendirmeler sonucunda, "Deniz Temizleme Projesi"ni hayata geçirdi.

KoçSistem çalışanlarının yanı sıra şirket dışından da Yeşil Bilgi Platformu Elçileri'nin katıldığı ve DenizTemiz Derneği/TURMEPA'nın iş ortağı olduğu etkinlikte, Aktif Balıkadamlar Kulübü Spor Derneği'ne bağlı 20 gönüllü dalgıcın katılımıyla Caddebostan Plajı'nda deniz dibi temizliği gerçekleştirildi.

Dalgıçlar yaklaşık bir saate yakın süren dalış sonunda denizin dibinden, onlarca cam ve plastik şişe, teneke kutu, ayakkabı, çakmak gibi birçok zararlı atık çıkardı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu, çalışanlarının, Yeşil Bilgi Platformu'nun misyonuna katkıda bulunmaları için 5 yıldır farklı projeler gerçekleştirdiklerini bildirdi.

"Çünkü biliyoruz ki hepimiz sorumluyuz ve bu mücadele içinde taşın altına elimizi koyma vakti çoktan geldi" ifadelerini kullanan Nalbantoğlu, bu sene daha fazla sorumluluk almalarını sağlamak amacıyla çalışanlarından 20'ye yakın proje önerisi topladıklarını aktardı.

Bu kapsamda ilk olarak Serhan Alkaya'nın "deniz temizleme" önerisini değerlendirme kararı aldıklarını vurgulayan Nalbantoğlu, şunları kaydetti:

"İş ortağımız TURMEPA ile yürüttüğümüz ve benim de gönüllü olarak yer aldığım projenin sonunda, denizden kilolarca zararlı atık çıkardık. Bildiğiniz gibi denize atılan bir plastik şişe 450 yılda, bir gazete 6 haftada, bir teneke kutu 100 yılda ve en zor ayrışan atık olan cam ise ancak bir milyon yılda yok oluyor. Bu atıklar, verdikleri zararların yanı sıra denizde yaşayan canlıların da yaşamını tehdit ediyor. Bu bilgilerden yola çıkarak projemizi, çevre sorunları ile mücadelemizde önemli bir adım olarak görüyor ve bu amaçla yeni etkinlikler yapmayı planlanıyoruz."

Denizin dibinden 35 kilo atık çıkarıldı

TURMEPA'dan yapılan açıklama da ise Caddebostan Sahili'nde gerçekleştirilen çalışmada, denizin altından 35 kilo atık çıkarıldığı bildirildi.
Deniz dibi temizliğinin ardından 12 kilo plastik poşet ve inşaat atığı, 18 çeşitli plastik, 10 adet cam ve 5 metal atığıyla onlarca zararlı madde, arıtma tesisine götürüldü.

TURMEPA, deniz ve su varlıklarının kirliliğiyle mücadele etmek, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakmak için 19 yıldır birçok proje ve etkinlik gerçekleştirdi.
Deniz kirliliğinin yüzde 80 oranında karadan ve insan eliyle gerçekleştiğine dikkat çekildi.

False