By-pass'lıya müjde

By-pass ameliyatı geçiren hastaların ileriki yıllarda yaşadığı pıhtılaşma sorununu ve beraberindeki göğüs ve damar ağrılarını ortadan kaldıran tedavi yöntemi, Türkiye'de ilk kez Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'nda uygulandı.

DEÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sema Güneri başkanlığındaki heyet, 7 yıl önce 3'lü koroner by-pass ameliyatı geçiren 59 yaşındaki Feyzullah Köküsoy adlı hastanın yaşadığı pıhtılaşmayı ve buna bağlı göğüs ağrılarını sona erdiren operasyonu gerçekleştirdi.

Sema Güneri, ''Damar Koruyucu Sistem'' adı verilen ve Avrupa'dan önce Türkiye'de yapılan operasyonun, ABD'de 1-2 yıldır gündemde olduğunu ve operasyonun resmi sonuçlarının, bu ülkede 15 gün önce yayımlandığını söyledi.

Hastanın sağlık durumunun iyi olduğunu ve yoğun bakımdaki gözetiminin sürdüğünü kaydeden Güneri, operasyon hakkında şu bilgileri verdi:

''By-pass ameliyatlarında hastaların bacaklarından damar alıp, kalbe takıyoruz. İleriki yıllarda ise bu hastalarda bacaktan alınan (safen venine) damarlarda darlık, tıkanıklık ve pıhtı olabiliyor. Bu pıhtılaşma göğüs ağrılarına yol açtığı için hastaya büyük ızdırap veriyor, sorunlara neden oluyor. Daha önce bu tür hastalarımıza balon ya da çelik kafes koymak yöntemleriyle sorunları en aza indirmeye çalışıyorduk ama bu da risk oluşturuyordu. Koruyucu Damar Sistemi (safen venine angioguard sistemi) ile bu risk ve sorunları tamamen ortadan kaldırabildik. Burada 3-4 milimetrelik tül bir şemsiye şeklinde olan cihazla damarı açarak, pıhtılaşmanın oluşmasını engelliyoruz.'

Bu tür müdahalelerin riskini azaltan bu yöntemin, daha önce bir Türk hekim tarafından doğal damara uygulandığını anlatan Sema Güneri, yöntemin, bacaktan alınmış bir damara ilk kez kendileri tarafından uygulandığını belirtti. Güneri, by-pass'lı hastalar için bu operasyonun ''müjde' niteliğinde olduğunu da ifade etti. Operasyonda hastanın yaşı ya da cinsiyetinin önemi olmadığını kaydeden Güneri, tüm hastalarda kullanılabilecek güvenli bir yöntem olduğunu söyledi.

Haberle ilgili daha fazlası: