Bush’tan ’mortgagezede’yi kurtarma planı

Bush’tan ’mortgagezede’yi kurtarma planı

ABD Başkanı Bush, aldıkları mortgage kredilerini geri ödeyemeyecek durumda bulunan ve evlerini yitirme riskiyle karşı karşıya kalan vatandaşlarına destek planı açıkladı. Mortgage kredilerinden kaynaklanan sorunun ekonominin yalnızca küçük bir bölümünü ilgilendirdiğini belirten Bush, sorunun ekonomiyi temelden etkilemeyeceğini, ancak sorunun yarattığı sıkıntının sona ermesinin zaman alacağını bildirdi.

DEVLET GÜVENCESİ YOK: Bush’un açıkladığı destek paketi, krediyi verene veya alana devlet güvencesi sağlamayı içermiyor ancak, ödemeleri riske girenlerin evlerini ellerinde tutmalarını sağlamayı amaçlıyor. Bush’un Beyaz Saray’da bugün açıkladığı paket, sorunun daha da büyümesinin de engellenmesini amaçlıyor. Bush’un çözüm planının önemli noktalardan birini, "kredi geçmişi temiz olan tüketicilerin, ödemelerinin Federal İskan Dairesi tarafından finanse edilerek icradan kurtulmaları ve evlerini bırakmak zorunda kalmamaları" oluşturuyor. Bush, bu çerçevede Kongre’den, Federal İskan Dairesi’nin tüketicilere finansman sağlayabilmesine temel oluşturacak yasaları geçirmesini istiyor. Bush, konuşmasında, "Hükümetin bu sorunda üstlenebileceği bir rol var, ancak bu rol sınırlı. Devletin tüketiciye güvence vermesinin, kefil olmasının, sorunun ileride yeniden ortaya çıkmasından başka bir sonucu olmaz" dedi.

FAİZLER ARTTI: Ekonominin güçlü olduğunu, ancak mortgage pazarında bir gerginlik ortaya çıktığını belirten Bush, beliren sorunların en önemlilerinden birinin, mortgage faizlerinin yıllar içinde artış göstermiş olması olduğunu kaydetti. Bush, kimi ev sahiplerinin ev bütçelerinin geleceğine yönelik çok iyimser tahminler yaparak borçlandıklarını, kimi ev sahiplerinin ise aldıkları kredilerin koşullarından ötürü güçlüklerle karşılaştıklarını veya kredi vericiler tarafından zamanında yanlış bilgilendirildiklerini ifade ederken, neden ne olursa olsun sonuçta bugün kimi ev sahiplerinin, kredi taksitlerini ödeyemez duruma düştüklerini veya icrayla karşı karşıya kaldıklarını sözlerine ekledi.
Haberle ilgili daha fazlası: