GeriGündem 2017 MEB bursluluk sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? PYBS sonuçlarının açıklanacağı tarih!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2017 MEB bursluluk sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? PYBS sonuçlarının açıklanacağı tarih!

2017 MEB bursluluk sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? PYBS sonuçlarının açıklanacağı tarih!
Abone Olgoogle-news

2017 MEB bursluluk sınavı sonuçları ne zaman açıklanacağı binlerce vatandaş tarafından en çok merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen 5, 6, 7, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11'inci sınıflara yönelik İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı 10 Haziran’da yapıldı. Parasız Yatılılık ve Bursluluk sınavını kazanmayı dört gözle bekleyen öğrenciler MEB'in resmi sitesinden net tarihi öğrenmeye çalışıyorlar. Peki, 2017 MEB bursluluk sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak?

Bursluluk sınavı sonuçları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. 2016 - 2017 eğitim yılı içinde MEB tarafından yapılan Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) 10 Haziran'da gerçekleşmiş, sınav stresini geride bırakan öğrenciler sonuçlara odaklanmıştı. Beklenen açıklama MEB'ten geldi. Peki Bursluluk sınavı sonuçları(PYBS) sonuçları ne zaman açıklanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı'nca düzenlenecek 5, 6, 7, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11'inci sınıflara yönelik İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı 10 Haziran’da yapıldı. Bu yılda ilginin yoğun olduğu bursluluk sınavına yurt içinde 848 merkezde, 4 bin 39 okulda, 62 bin 146 salonda, KKTC'de bir merkezde olmak üzere, toplam 1 milyon 110 bin 563 öğrenci katıldı. Sınavın üzerinden 1 ay geçmesi nedeniyle sonuç aramaları yoğunlaştı. Peki bursluluk sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

MEB’in 2017 sınav takvimine göre Bursluluk sınav sonuçları, 18 Temmuz'da açıklanacak. Öğrenciler aldıkları puanı "http://www.meb.gov.tr" ve "http://odsgm.meb.gov.tr" internet adreslerinden kişisel bilgileriyle görüntüleyecek. Okul müdürlükleri öğrenci velisinin istemesi hâlinde “Sınav Sonuç Belgesi” ni elektronik ortamdan alıp, onayladıktan sonra mühürleyerek öğrenci velisi ya da öğrenciye imza karşılığı verecektir.

SINAVIN GEÇERSİZ SAYILACAĞI DURUMLAR

a. Başvuru şartlarını taşımadığı hâlde öğrencinin sınava girmesi,
b. Cevap kâğıdının dönüş sınav güvenlik poşetinden çıkmaması, zarar görmüş olması ya da cevap kâğıdının çıkmaması,
c. Geçerli kimlik belgesinin ve sınav giriş belgesinin ibraz edilmemesi,
ç. Başka öğrenciye ait sınav evrakının kullanılması,
d. Öğrencinin yerine başkasının sınava girmesi, e. Üzerlerinde kullanımı doktor raporu ile belirlenen hasta veya engellilere ait cihazlar(işitme cihazı, insülin pompası, şeker ölçüm cihazı ve benzeri) hariç, çanta, cep telefonu, telsiz, radyo, saat, bilgisayar, kamera ve benzeri iletişim araçları ile depolama kayıt ve veri aktarma cihazları, kablosuz iletişim sağlayan cihazlar ve kulaklık, kolye, küpe, bilezik, yüzük, broş ve benzeri eşyalar ile her türlü elektronik ve/veya mekanik cihazlar, databank sözlük, hesap makinesi, kâğıt, kitap, defter, not vb. dokümanlar, pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlar, ruhsatlı veya resmi amaçlı olsa bile silah ve silah yerine geçebilecek nesneleri sınav anında öğrencinin yanında bulundurması,
f. Dönüş sınav güvenlik kutuları dışında posta ya da farklı bir yolla sınav evrakı gönderilmesi, g. Öğrencinin salon görevlilerince kopya çektiği tespit edilmesi, ğ. Sınava girdiği hâlde, işaretlemeyi cevap kâğıdına yapmaması,
h. Sınav evrakındaki fotoğraf ve bilgilerle geçerli kimlik belgesinde uyuşmazlık olması,
i. Sınav evrakına zarar verilmesi (sınav sürecince soru kitapçığını, cevap kâğıdını yırtmak; teslim etmemek ve benzeri), durumlarında “Millî Eğitim Bakanlığı Merkezi Sistem Sınav Yönergesi” nde belirtilen sınav kuralları ihlal edildiği için, salon görevlilerince hazırlanan tutanaklar dikkate alınarak öğrencinin sınavı geçersiz sayılacaktır.

Bursluluk Başlangıcı

Bursluluğu hakkını kazanan öğrencilerin bursluluk işlemleri okul müdürlüğü tarafından ilgili burs döneminde e-Burs Modülü üzerinden gerçekleştirilecektir.

Bursluluğun Devamı/Sona Ermesi

Bursluluğun devamı veya sona ermesine ilişkin iş ve işlemler “Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği’nin 18. Maddesine göre yapılacaktır

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle