Bunun adı mucize

Bunun adı mucize

Tıp dünyası üç boyutlu ultrason görüntülerine bir süredir alıştı. Ancak ABD merkezli teknoloji şirketi GE'nin geliştirdiği "HDlive" görüntüleme sistemi özellikle bebek bekleyen anne-babalar için bulunmaz bir nimet.

3D/4D görüntüleme konusunda bir çığır açan bu teknoloji sayesinde tıp dünyası artık "içimizi" çok daha iyi görebiliyor.


Bunun özellikle hassasiyet isteyen operasyonlara yapacağı katkıdan bahsetmeye bile gerek yok.

Vücudun içini aydınlatarak görüntüleyen bu teknoloji sayesinde örneğin anne karnındaki bir bebeğin yüzündeki ifadeleri ve hatta esnemesi bile seçilebiliyor.

Haberin Devamı

Ultrasonda çığır açtılar; 4 boyutlu mucize

2011 yılında piyasaya sürülen teknoloji kısa süre içinde sadece büyük hastanelerde değil küçük kliniklere de yayılacak.

Ultrasonda çığır açtılar; 4 boyutlu mucize

Monako'da bulunan Prenses Grace Hastanesi Jinekoloji ve Obstetrik Bölümü Ultrason Birim Başkanı Dr. Bernard Benoit, "HDlive sayesinde bebeğin yüzü ve cildinin rengi bile anlaşılabiliyor. Işığın yerini değiştirip bu kez dudaklarını, burnunu ve göz kapaklarını görebiliyoruz" diyor.

Ultrasonda çığır açtılar; 4 boyutlu mucize

ABD'nin Massachusetts eyaletinin Stoneham şehrinde yaşayan ve kısa bir süre önce anne olan Elizabeth Mitrano ise deneyimini şöyle anlatıyor: "Oğlum Anthony'i HDlive ultrason sayesinde ilk kez gördüğümde hamileliğimin sonuna yaklaşmıştım ve işin keyfi kaçmaya başlamıştı. Çok rahatsız hissediyordum kendimi. Ancak dümdüz, siyah-beyaz olmayan o fotoğrafı gördüğümde bir anda bütün rahatsızlığım geçti. Karşımda bir insan vardı."

Ultrasonda çığır açtılar; 4 boyutlu mucize

Haberle ilgili daha fazlası: