GeriGündem Bulutları Beklerken
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bulutları Beklerken

İlk uzun metrajlı filmi "İz" ve daha sonra çektiği "Güneşe Yolculuk" ile adını uluslararası alanda duyuran yönetmen Yeşim Ustaoğlu'nun yeni filmi "Bulutları Beklerken" seyirciyle buluşuyor. Yönetmen Yeşim Ustaoğlu, yeni filmi Bulutları Beklerken'de, 1919 yılında Karadeniz kıyısındaki köyünden göç etmek zorunda kalan bir Rum kızının öyküsü ekseninde tarihin tozlu sayfalarını çeviriyor. Filmde profesyonel oyuncuların yanısıra yöre halkından insanların da rol aldığını hatırlatalım.

Ustaoğlu'nun, senaryosunu Yunan yönetmen Theo Angelopoulos'un bir çok filminin senaryosunda da imzası olan Heybeliada doğumlu Petros Markaris ile birlikte yazdığı film, esin kaynağını George Andreadis'in "Tamama" adlı otobiyografik çalışmasından alıyor.

Dünyanın önde gelen bağımsız film buluşmalarından Sundance'ı düzenleyen vakfın  maddi destek verdiği Bulutları Beklerken, Türkiye, Almanya, Fransa ve Yunanistan ortak yapımı. Filmin 23. Uluslararası İstanbul Film Festival'inde jüri özel ödülü aldığını da hatırlatalım.

Yeşim Ustaoğlu, Bulutları Beklerken'de, 50 yıl boyunca içinde taşıdığı sırların yüküyle yaşamak zorunda kalan bir kadının öyküsünü anlatıyor. Karadeniz'in sislerle örtülü yaylalarında, sırlarla dolu geçmişinin kapılarını aralayıp, vicdani hesaplaşmasına tanıklık etmeye çağırıyor seyirciyi.

FİLMİN KONUSU

1. Dünya Savaşı'nın ardından, 1919 yılında Osmanlı Ordusu Karadeniz kıyısındaki Rum köylerini boşaltmaya başlamıştır. Ayşe ya da asıl adıyla Eleni de yerini, yurdunu bırakıp göç etmek zorunda kalan bir ailenin kızıdır.

Ayşe/Eleni sürgün yollarında ailesinin büyük bir kısmını karlara bırakıp Mersin’e ulaştığında, küçük kardeşi Niko ile çok çaresiz kaldıkları bir anda Türk bir aile tarafından evlatlık edinilir.

Küçük Eleni’nin acımasız deneyiminin travması, yeniyetme Selma’yla kurduğu sevgi dolu bağ sayesinde hafifler. Niko’nun gidişine göz yumup, yıllar sonra bütün hayatını bir gölge gibi adadığı sevgili Selma’sı da vefat edince, Ayşe’nin derinlerde sakladığı suçluluk duygusu, iç hesaplaşması, dağlardan gelen bulutların, sislerin getirdiği seslerle, geride bıraktığı kayıplarının görüntüleriyle harekete geçer. 50 yıldır sorduğu sorunun cevabını artık bulmak zorundadır. Acaba koruyamadığı, gitmesine göz yumduğu, 6 yaşından sonra bir daha görmediği Niko yaşıyor mudur? Nerededir? Onu affedecek midir?

FİLMİN KÜNYESİ
Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu
Senaryo:; Yeşim Ustaoğlu, Petros Markaris
Oyuncular: Rüçhan Çalışkur, Rıdvan Yağcı, İsmail Baysan, Dimitris Kamberidis, Feride Karaman, Suna Selen, Oktar Durukan, Jannis Georgiadis, Irene Tachmatzidou, Damoklia Mustakidou, Fatma Parlaği
Resmi sitesi:
www.bulutlaribeklerken.com

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle