Bülent Ersoy'u ben kadınlaştırmadım

Udi Rıdvan Aytan'ın isyanı

UDİ Rıdvan Aytan, tanburi Sadun Aksüt hakkında, kitabında kişilik haklarına saldırdığı iddiasıyla 20 milyar liralık tazminat davası açtı. Aytan, ‘‘Aksüt, müzik dersi verdiğim Bülent Ersoy'la sapık ilişkiye girdiğimi ima ediyor. Daha da kötüsü, Ersoy'un eşcinsel olmasından beni sorumlu tutuyor’’ dedi.

Kadıköy 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava dilekçesi veren Aytan, Sadun Aksüt'ün kaleme aldığı, 'Alkışlarla geçen yıllar-Hatırat' adlı kitabın, Bülent Ersoy'u anlatan bölümüne dikkat çekti. Aytan, kitabın 258. sayfasında, şu bilgilerin yer aldığını belirtti.

‘‘Asıl soyadı Erkoç olan bu tıfıl çocuk, Kadıköy Musıki Cemiyeti'nde Melahat Pars ve udi Rıdvan Aytan'dan uzun yıllar ders almıştır. Laf aramızda, Rıdvan'a birkaç kez, bu çocukla ilişkisi olup olmadığını sordum. Hep 'Hayır' dedi. Ama bu yönde şüphelendim doğrusu. Günahı, vebali boynuna. Maalesef Bülent, koyu bir eşcinsel olup çıktı.’’

Kadıköy Musıki Derneği şef yöneticisi Aytan, Bülent Ersoy'un babası Fikret Erkoç'la birlikte büyüdüklerini anlatarak, ‘‘Fikret'le Haydarpaşa Lisesi'nde de birlikte okuduk. 50 yılı aşkın dostluğumuz var. Vaktiyle müzik eğitimi için bana teslim edilen bir çocukla sapık ilişki içine girdiğim söylentisi yayılarak, toplum içinde ve arkadaşlarım arasında küçük düşürüldüm. Daha da ağırı, bugün çok ünlü bir sanatçı olan Bülent Ersoy'un farklı bir cinsel seçimle kadınlaşmasının sorumlusu benmişim gibi gösterildim’’ dedi. Kitapta yazılanlar nedeniyle çocuklarının bile yüzüne bakamaz hale geldiğini söyledi.

Sadun Aksüt, halen İstanbul Türk Musıkisi Devlet Konservatuarı'nda öğretim görevlisi. Yaşarken büstü dikilen tek sanatçı. 125 bestesi var. TRT ve özel televizyonlarda Türk Musıkisi ile ilgili programlar yapıyor.

Haberle ilgili daha fazlası: