GeriGündem Bu dünyadan Chavez geçti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu dünyadan Chavez geçti

Bu dünyadan Chavez geçti
refid:22777814 ilişkili resim dosyası

Bush’a ‘eşek’, Blair’e ‘emperyalist piyon’ dedi. Diplomatik teamüllerden her zaman uzak durdu, renkli kişiliğiyle halkının gönlünde taht kurdu. İşte Chavez’in tarihe kazınan sözleri...

Seveni de çoktu, nefret edeni de... Ölümünün ardından çok kişi yas tuttu, bazıları da kutlama yaptı. Destekçilerine göre o, Venezüella’nın yoksullarına umut aşılayan gerçek bir devrimciydi. Düşmanlarına göre ise otoriter bir diktatördü. Sevin ya da sevmeyin, şurası bir gerçek ki geçen hafta hayatını kaybeden Venezuüella Devlet Başkanı Hugo Chavez bu dünyadan gelip geçmiş en renkli liderlerden biriydi. Chavez, esprili söylemleri ve iddialı meydan okumalarıyla halkı nezdinde her zaman popüler bir siyasetçi oldu. Chavez’in en önemli başarısı ise Latin Amerikalı efsane yazar Eduardo Galeano’nun da dediği gibi “bir diktatörde çok ender görülen bir şekilde temiz 12 seçim kazanmasıydı.” 58 yaşında kansere yenilen Chavez, aslında vakti zamanında ölüme bile meydan okumuştu: “Beni hiç kimse alt edemez. Beni alt etmek alüminyumdan bir pota ya da akkor çelikten bir çubuk yutmak gibidir. Beni ölüm bile Mireaflores’ten çıkaramaz...”

Bana bulaşma kızım!

Chavez, eski ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’a birçok kez ‘küçük kız’ diye hitap etti. Rice, 2006 yılında Venezüella’yı ‘bölgesel demokrasiye karşı bir tehdit’ olarak tanımladığında; Chavez’in cevabı gecikmedi:  “Unutma küçük kız, ben çiçekleri rendelenmiş bir çalı ağacı gibiyim. Yanımdan geçenlere kokumu taşırım, ancak beni sallayanlara dikenlerimi batırırım. Bana bulaşma, Condoleezza. Bana bulaşma kızım!” Chavez bir başka söyleminde de yine Rice’ı hedef aldı: “Cehenneme gidin Amerikalılar! İmparatorluk ne istiyor? Condoleezza söyledi işte. Beni unuttunuz küçük bayan!”

Televizyonda ‘Alo Presidente’ programı

Chavez, başkanlığı sırasında ‘Alo Presidente’ (Alo Başkan) adlı bir televizyon programı  yapmaya başladı. Her pazar yayımlanan ve ortalama sekiz saat süren programda, zaman zaman ulusa seslendi, zaman zaman da şarkı söyleyip dans etti. Chavez, programına çıkmayı “Chavez’le karşı karşıya gelme şartıyla” kabul eden Perulu yazar  Mario Vargas Llosa’yı ise “Ben süper ligdeyim. Sen ise bir alt ligdesin” diyerek reddetti.

Sen bir eşeksin George W. Bush!

Dış politikasının temelini ABD ve emperyalizm karşıtlığı üzerine kuran Chavez’in liderliği döneminde Venezüella’nın Washington’la ilişkileri neredeyse en alt seviyeye indi. Chavez, her fırsatta Amerikalı politikacılara laf  sokuşturdu:
- 2006’daki BM Genel Kurulu’nda eski ABD Başkanı George W. Bush’tan bir gün sonra kürsüye çıktığında “Dün şeytan buraya geldi. Bugün hâlâ kükürt kokusu alıyorum” dedi.
- “Ben stratejik önemdeki şirketleri kamulaştırdığım zaman eleştiriliyorum. Aynı şeyi Bush yapınca tamam oluyor. Bush sosyalist olmaya başladı. Nasılsın Yoldaş Bush?”
- “Sen bir eşeksin George W. Bush. Sen bir korkaksın, katilsin, soykırımcısın, alkoliksin, sarhoşsun, yalancısın ve ahlaksızsın. Dünyadaki en kötü sensin. Hasta bir adamsın.”
- 2009’da Obama başkan seçildikten sonra aynı kürsüye çıktığında, “Burası artık kükürt kokmuyor. Artık burası umut kokuyor” dedi.
- Chavez, Barack Obama’ya başkanlığının ilk aylarında manidar bir kitap hediye etti. Kitap, Uruguaylı yazar Eduardo Galeano’nun Avrupalı ve ABD’li güçlerin 500 yıl boyunca Latin Amerika’yı nasıl sömürdüğünü anlatan klasikleşmiş eseri ‘Latin Amerika’nın Kesik Damarları’ydı.
- Yıllar geçtikçe Chavez’in sarkastik sözlerinden Obama da nasibini aldı: “Bay Obama, siz bir soytarısınız. Bizi rahat bırakın. Halkınıza verdiğiniz sözleri yerine getirin.”

Gelin Amerika’yı bitirelim!

Chavez’in renkli söyleminden petrol şirketlerinin yöneticilerinden eski İngiltere Başbakanı Tony Blair’e kadar herkes nasibini aldı. İşte Chavez’in unutulmaz sözleri:
Petrol şirketlerinin yöneticileri hakkında:
“Lüks köşklerinde viski içip grup seks yapıyorlar.”
Mars’ta hayat üzerine:
“Her zaman söyledim, Mars’ta bir medeniyet olduğunu öğrenmiş olsaydık bu hiç şaşırtıcı olmazdı. Ancak belki de Mars’a da kapitalizm ve emperyalizm geldi ve gezegeni bitirdiler.”
Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair hakkında:
“Sen yeryüzündeki bir numaralı katil ve katliamcı Bush-Hitler’e yaltaklanmaya çalışan emperyalist bir piyonsun. Doğrudan cehenneme git Bay Blair.”
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’la müttefikliği hakkında:
“Gelin insanlık ırkını kurtaralım, gelin Amerikan imparatorluğunu bitirelim.”
ABD eski Savunma Bakanı Donald Rumsfeld hakkında:
“Bırakın imparatorluğun köpekleri havlasınlar, onların işi bu.”
Cadılar Bayramı üzerine:
“Bu, gerçek bir Amerikalı geleneği ve terörizmdir. Çocuklara cadı kıyafetleri giydiriyorlar; bu, bizim kültürümüze aykırı.”

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False