'Bu davalar kurda kuzu postu giydirmek gibi'

Bu davalar kurda kuzu postu giydirmek gibi

Odatv duruşması öncesi bir açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, "Bu davaları kurda kuzu postu giydirmek gibi görüyorum. Postu kaldırdığınızda altından intikam, rövanş, nefret çıkıyor'' dedi.

Haberin Devamı

Gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık ve Soner Yalçın'ın sanık olarak yargılandığı Odatv davasının 15. duruşması öncesi İstanbul Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamaya Gazetecilere Özgürlük Platformu, CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan ve Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu da destek verdi.

"İKTİDARIN HOŞUNA GİTMEDİĞİ İÇİN YARGILANIYORLAR"

3’ü tutuklu 13 sanığın İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşması öncesi Gazetecilere Özgürlük Platformu adına basın açıklamasını yapan Ümit Kurtulan, gazetecilerin siyasi iktidarın hoşuna gitmeyen yazılar yazdıkları gerekçesi ile yargılandıklarını belirterek, “Meslektaşlarımıza yöneltilen suçlamalara, dava dosyalarına sehven konulan düzmece nice delilin dayanak oluşturması bu davanın meşruluğuna gölge düşürmektedir" dedi.

ANKARA BARO BAŞKANI: MİLLETİN YÜREĞİ BUGÜN ÇAĞLAYAN'DA VE SİLİVRİ'DE

Haberin Devamı

Tutuklu 30 gazetecinin de fotoğraflarının bulunduğu pankart, basın açıklaması sırasında yerlere serildi.

/images/100/0x0/55eac963f018fbb8f896ab1c

Grup, “Hapisteki gazetecilere özgürlük" yazılı pankart açtı. Ümit Kurtulan’ın ardından açıklama yapan Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, “Milletin yüreği bugün Çağlayan’da Odatv davasında, milletin yüreği bugün Silivri’de. Bellerine bomba mı sarmışlar? Ellerine tüfek mi almışlar? Karakol mu basmışlar ki Terörle Müdadele Kanunu’nu ihlalden yargılanıyorlar" diye konuştu.

CHP'Lİ TARHAN: DAVALARIN İPİNİN KİMİN ELİNDE OLDUĞUNU BİLİYORUZ

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan ise, davaların siyasi olduğunu belirterek, “Bu davaların ipinin kimin elinde olduğunu biliyoruz. Kurda kuzu postu giydirmek gibi görüyorum bu davaları. Postu kaldırdığınızda altından intikam, rövanş, nefret çıkıyor" dedi.

Davaların bir an önce sonlandırılması gerektiğini belirten Tarhan, “İktidarın rektörlerinin karşısında ODTÜ’nün olduğunu düşünürsek, iktidar yargısının da karşısında gerçek gazeteciler olduğunu düşünürsek kimin kazanacağını biliyoruz demektir. Bugün olumlu bir karar çıkmasını diliyorum" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

Haberle ilgili daha fazlası: