GeriGündem Bronzlaşırken kanser riskine dikkat!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bronzlaşırken kanser riskine dikkat!

Abone Olgoogle-news


Atatürk Üniversitesi (A.Ü) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Araştırma Hastaneleri Başhekimi Doç. Dr. Akın Aktaş, bronzlaşirken güneşte fazla kalmanın kanser riskinin artıracağını söyledi.

Aktaş, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte bronzlaşmak isteyen vatandaşları güneşten koruyucu merhem kullanmaları konusunda uyardı.
Özellikle açık tenli olanların güneş ışıklarından daha fazla etkilendiğine dikkat çeken Aktaş, şunları söyledi:

''Açık tenli insanlarda melanin dediğimiz pigment daha azdır. Bu nedenle açık tenlilerin, güneşin zararlı etkilerine karşı duyarlı olmaları gerekmektedir. Açık tenliler, koruyucu dozu yüksek güneş yağı kullanmalıdırlar.''

Aktaş, vatandaşlara güneş ışıklarının altında fazla kalmamaları gerektiğini de hatırlatarak, ''Güneş ışıkları özellikle 11.00 ile 16.00 arasında etkilidir. Vatandaşlarımız, bu saatler arasında güneşe çıkmamaya özen göstermeliler'' diye konuştu.

Doç. Dr. Aktaş, Erzurum gibi soğuk iklime sahip yörelerde güneş ışığı etkisinin yaza nazaran kışın daha fazla olduğunu söyledi.

Kışın yerdeki kar nedeniyle güneş ışınlarında yansıma olduğunu dile getiren Aktaş, ''Coğrafyamızda güneş ışıklarının olumsuz etkisi kışın daha belirgindir. Yansıma nedeniyle güneş göze ve deriye direkt etkide bulunur. Ancak, sahil kentlerinde ve alçak kesimlerde bu durumun tam tersi yaşanır'' dedi.

Aktaş, güneş ışığının dozajının ayarlanması durumunda vücutta olumlu etkilerinin de olduğunu kaydetti. Günde yarım saat güneş ışığının vücuda faydalı olacağına değinen Aktaş, şöyle dedi:

''Vücuttaki D vitamininin sentezi için güneş ışıkları gereklidir. Ancak dozajını iyi ayarlamak gerekir. Bronzlaşma uğruna güneşin altında fazla kalınırsa bu zarara dönüşür ve deri kanseri olma riskini artırır.''
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle