Brezilya kur savaşlarında sınır tanımayacak

Güncelleme Tarihi:

Brezilya kur savaşlarında sınır tanımayacak
Oluşturulma Tarihi: Ekim 27, 2010 11:19

Brezilya Hazine Bakanı Arno Augustin, realdeki yükselişin önüne geçmek için alınacak önlemlerde sınır tanımayacaklarını söyledi.

Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor   

           

Haberin Devamı

Brezilya gazetesi Estado’ya konuşan Augustin, Brezilya’nın ülkeye giren sıcak para akışının önünü keserek, realdeki hızlı değerlenişi durdurmanın yollarını aradığını söyledi ve gerekli olması durumunda hükümetin kendi varlık fonlarını devreye sokmaktan geri durmayacağını da ifade etti.

 

Augustin aynı zamanda “Real cinsinden Brezilya tahvillerinin daha ulaşılabilir olması için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz” dedi.

 

Brezilya, yabancı yatırımcıların yoğun ilgisinden kurtulmak için, geçen hafta IOF olarak bilinen finansal işlemler vergisini, bir ay içinde ikinci kez yükseltmiş ve yüzde 4’den yüzde 6’ya çıkarmıştı.

 

Hükümet bununla birlikte, yabancıların türev işlemlerde gösterdikleri garantilerden aldığı finansal işlemler vergisini de, yatırımcıların borçlanma süreçlerini zorlaştırıp, hisse satın almalarını engellemek amacıyla artırdı.

 

Haberin Devamı

Diğer yandan, Brezilya para birimi real, ülkeye yoğun sıcak para akışı yüzünden geçen 18 ay içinde dolar karşısında yüzde 30 oranında değerlendi ve başta hükümet olmak üzere iş dünyası yetkililerinin de ülkenin ihracatına ve ödemeler dengesine yönelik kaygılanmasına neden oldu.  

 

*Bu yazı Bloomberg'te "Brazil to Sell Real Bonds in International Markets Regularly, Estado Says" başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

 

EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:           

http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                   

                  

EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:       

http://twitter.com/HurriyetEkonet      

 

 

Haberle ilgili daha fazlası: