GeriGündem Bozdağ: Türkiye sabrının son noktasına geldi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  29
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bozdağ: Türkiye sabrının son noktasına geldi

Abone Olgoogle-news

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Türkiye’nin PYD-YPG terör örgütüne yönelik olası Afrin operasyonu için, “Türkiye, sabrının son noktasına gelmiştir. Daha büyük riskleri göze almak gerekebilir. Türkiye, devletinin bekası için daha büyük risk gerektiren adım atmaktan çekinmeyecektir” dedi.

Bozdağ, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de bir saat süren Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi:

AÇIK BİR TEHDİT

“Türkiye sınır güvenliği bakımından tarihinin en kritik döneminden geçiyor. Çok önemli tehditler ve risklerle karşı karşıya. Özellikle son günlerde Suriye Sınır Güvenliği Görev Gücü adı altında terörist bir ordu oluşturulması çabaları çok net biçimde gözüküyor. Hem bölgede bir terör koridoru oluşturulması hem bu terör koridorunun güvenliği için sınır güvenliği adı altında terörist bir ordunun oluşturulması ve bu oluşumun desteklenmesi Türkiye’nin toprak bütünlüğü, sınır güvenliği, vatandaşlarımızın can ve mal emniyeti ve milli güvenliğimiz açısından tartışmasız açık bir tehdittir.

TÜRKİYE SABRININ SON NOKTASINA GELDİ

Türkiye, Türk milleti ve Türkiye devletinin bekası söz konusu olduğu zaman riskleri ortadan kaldırmak, tehditleri yok etmek gerektiğinde bunları tereddütsüz yapacaktır. Ancak bazen riskleri ortadan kaldırmakla netice alınmayabilir. O zaman daha büyük riskleri göze almak gerekebilir. Türkiye, Türk milletinin ve Türkiye devletinin bekası için riskleri ve tehditleri kaldırmanın dışında daha büyük risk gerektiren ve onunla ilgili adım atmayı gerektiren bir husus olduğunda bu adımı atmaktan çekinmeyecektir. Türkiye bu noktada artık sabrının son noktasına gelmiştir. Türkiye’nin bundan sonraki gelişmelere kimse daha fazla sabır göstermesini beklememelidir. Bu konuda atılması gereken adımlar neyse Türkiye bu adımları atmakta kararlıdır.

KİMSEDEN İCAZET ALMAYA İHTİYAÇ YOK

Biz buradan tekrar çağrıda bulunuyoruz. PKK’nın Suriye kolu PYD-YPG’ye verilen silahların toplanması, onların elinden alınması önemli. PYD-YPG’ye ABD’nin verdiği desteği derhal sonlandırması son derece önemlidir. Bölgede terör koridoru oluşturma çabalarından vazgeçilmesi ve terörist bir ordu oluşturulması gayretlerine destek verilmemesi gerekir. NATO’da müttefikimiz olan ABD’nin Türkiye’yi tehdit eden bir terör yapılanmasına destek vermesi kabul edilemez, izah da edilemez. Türkiye, Türk milletinin ve Türkiye devletinin bekası için atması gereken adımları atmak için kimseden icazet almaya ihtiyacı yoktur. Bu şu dakikada, şu saatte, şu gün olacak diye açıklama yapmamız doğru değil. Bunun vakti, ne zaman başlayacak, hedefi nedir, ne kadar sürecek, nerede duracak ilgililer kendi açısından değerlendiriyor.”

Bozdağ: Türkiye sabrının son noktasına geldi

 

"SÜTTEN AĞZIMIZ YANDI YOĞURDU ÜFLEYEREK YİYECEĞİZ"

Bekir Bozdağ, "Rusya'nın Afrin Operasyonu'na bakışı nedir ? İkna edildi mi ? ABD ile gerçekleştirilen temaslarda ne gibi yanıtlar verildi ?" sorusuna şöyle cevap verdi:

"Bugüne kadar ABD Yönetimi'nin Suriye ile ilgili bize söyledikleri ile arazide yaptıkları arasında çok büyük çelişki olduğunu ifade etmek isteriz. ABD'nin PYD'ye verdiği desteği derhal sonlandırması son derece önemlidir. Arazide yapılanlara baktığınızda müttefiklikle uzaktan yakından alakası yok. Sütten ağzımız yandı yoğurdu üfleyerek yiyeceğiz. Türkiye'nin bekası için atması gereken adımları atması için kimseden icazet almaya ihtiyacı yoktur."

"BU NE ZAMAN OLACAK? ANSIZIN"

Atacağımız adımları başkaları ne der demeden atacağız diyen Bozdağ konuşmasını şu şekilde sürdürdü:"DEAŞ bahane edilmek suretiyle bölgede siyasal hedefler doğrultusunda çalışmalar yapılıyor. İzaha gerek yok, her şey ortada. Şu anda DEAŞ terör örgütü diye bir örgüt neredeyse kalmadı. DEAŞ'ı yok etmek maksadıyla ABD bölgede bulunuyorsa ABD bu silahları nereye veriyor. İşbirliğinin DEAŞ sadece kılıfıdır. Afrin'de ve diğer yerlerde Türkiye'nin söyledikleri yerine gelmediği taktirde kendi hukukumuzu korumak için kararlı bir şekilde adımlarımızı atacağız. Atacağımız adımları başkaları ne der demeden atacağız. Bu ne zaman olacak? Ansızın. Şu dakikada, şu saatte olacak diye bir açıklama yapmamız uygun değil. Ne zaman başlayacak, ne kadar sürecek? Tabi bunu ilgililer değerlendiriyorlar. Bununla ilgili adım atma konusu gerektiği zaman bu takvim çerçevesinde yapılacaktır. Hükümet Sözcüsü'nün ilanıyla bu işler olmaz." 

"TÜRKİYE VE CHP ADINA ÜZÜNTÜ VEREN BİR DURUMDUR"

Bekir Bozdağ, Kaftancıoğlu'nun CHP İstanbul İl Başkanlığına seçilmesini değerlendirdi. Bozdağ, "Ana muhalefet partisi iktidar alternatifidir. CHP il kongresini yaptı. Bir il başkanı seçti. CHP gibi Türkiye'nin en köklü, eski partisinin İstanbul gibi bir ilinin başkanlığını devletine seri katil diyen , toplumun milli ve manevi değerlerine saygısı olmayan yaklaşımlar ortaya koyan, milli değerler ile kavgası olan, sokak eylemcisi, marjinal zihniyete sahip birisini İstanbul il başkanı seçilmiş olması çok manidardır. Türkiye ve CHP adına üzüntü veren bir durumdur. CHP bu tutumuyla devletine 'seri katil'diyen birini il başkanı yapamaz. CHP gittikçe marjinalleşmektedir. CHP il başkanı yapmanın bedelini sandıkta ödeyecektir. Ama Türkiye'de ilk defa böyle bir il başkanı oldu. Biz de tepkimizi tavrımızı ortaya koyduk. Bundan sonrası onların bileceği iş" dedi. (DHA)

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle