GeriGündem Bozdağ: Sessiz kalmayacağımızı, gereği neyse yapılacağını herkes bilmeli
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bozdağ: Sessiz kalmayacağımızı, gereği neyse yapılacağını herkes bilmeli

Bozdağ: Sessiz kalmayacağımızı, gereği neyse yapılacağını herkes bilmeli
refid:26594920 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Musul’da başkonsolosluk çalışanlarının rehin alınması nedeniyle TBMM Genel Kurulu’nda bilgilendirme yaptı.

Bozdağ, Diplomatik misyonumuza ve vatandaşlarımıza karşı gerçekleştirilen saldırıları şiddet ve nefretle kınıyoruz. Başkonsolosluk çalışanları ve vatandaşlarımızın derhal serbest bırakılmalıdır. Bu kabul edilemez gelişmeler karşısında sessiz kalmayacağımızı, gereği neyse yapılacağının herkes tarafından bilinmesi gerektir" dedi.

Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının görüşmeleri sürerken, muhalefet milletvekilleri, Musul’da yaşanan olaylar nedeniyle Genel Kurul’un bir hükümet yetkilisi tarafından bilgilendirilmesini istedi. Bunun üzerine Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, milletvekillerini bilgilendirdi. IŞİD mensuplarının son birkaç gündür Musul’a karşı başlattıkları saldırı sonucu başta batı yakası olmak üzere Musul’un önemli bir bölümünün ele geçirildiği belirterek, “IŞİD mensupları bugün sabah saatlerinde Musul’daki başkonsolosluğumuz yerleşkesine baskın gerçekleştirerek, personelimizi konsolosluktan çıkartmış, şehrin başka bölgesine nakletmişlerdir. Olay sırasında başkonsolos dahil 49 personelimiz ve bazı ile fertleri bulunmakta. Söz konusu personelimizin emniyet içinde ülkemize dönmesi için tüm imkanlar seferber edilmiştir. Irak hükümeti nezdinde de girişimlerde bulunulmuş ve Başkonsolosluğumuzun ve çalışanların bütün vatandaşlarımız emniyet ve güvenliğinden sorumlu oldukları hatırlatılmıştır. Öte yandan BM ve NATO olmak üzere uluslar arası girişimler yapılmıştır. Sayın başbakanımızın başkanlığında ilgili bakanlar ve güvenlik birimleriyle toplantılar yapılmış konu enine boyuna değerlendirilmiştir" dedi.

Bozdağ sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin bütün kurumları bu konu üzerinde teyakkuz halindedir. Ülkemizin menfaatlerini vatandaşlarımız ve başkonsoloslukta çalışan insanlarımızın güvenliğini korumak ülkemizin birinci derecede vazifesidir. Herkes vazifesinin başında. Sayın Dışişleri bakanımız BM Genel Sekreteri ve ABD Dışişleri bakanı ile görüşerek durumu değerlendirmiştir. Musul’un ilçesinde elektrik santralinde 31 vatandaşımız aynı grup tarafından rehin alınmış olup serbest bırakılması için çalışmalar yürütülmektedir. Türkiye, dost ve kardeş Irak’taki mevcut durumdan kaygı duymakta. Ülkeden barış ve istikrarını biran önce tesis etmesini temenni etmektedir. Diplomatik misyonumuza ve vatandaşlarımıza karşı gerçekleştirilen saldırıları şiddet ve nefretle kınıyoruz. Başkonsolosluk çalışanları ve vatandaşlarımızın derhal serbest bırakılmalıdır. Bu kabul edilemez gelişmeler karşısında sessiz kalmayacağımızı, gereği neyse yapılacağının herkes tarafından bilinmesi gerektir."

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle