Böyle plan, böyle cinayet filmlerde bile yok

Böyle plan, böyle cinayet filmlerde bile yok

ADANA’da adlarına bankalardan kredi çektiği 2 arkadaşından birini öldürüp cesedini 3’e bölüp gömen, diğer arkadaşını ise uyurken öldürdüğü iddia edilen 33 yaşındaki Mehmet Ali Özcan hakkında biri ağırlaştırılmış 2 kez ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı. Katil zanlısı Özcan, tutuklandığı nöbetçi mahkemede susma hakkını kullandı.

Haberin Devamı

Cumhuriyet Savcılığı’nın iddianamesine göre, korku filmlerini aratmayan cinayet şöyle işlendi: Askerliğini yapmadığı için kardeşinin kimliği ile sahte pasaport çıkartıp bir süre Irak’taki ABD üslerinde çalışan Mehmet Ali Özcan, Türkiye’ye döndüğünde bulduğu işlerde çalışmaya başladı. Halen adı belirtilmeyen bir üniversitede Jeoloji Mühendisliği eğitimi gördüğü kaydedilen Özcan, ‘bankalardan kredi dolandırıcılığı’ yoluyla kısa yoldan zengin olmaya karar verdi. Liseden arkadaşı 31 yaşındaki Mustafa Kılınç ile berberde tanıştığı 31 yaşındaki Fatih Hızlısoy’un adlarına sahte nüfus cüzdanı çıkartıp, bankalardan kredi kartı aldı. Ancak, kartların limitleri düşük olduğu için bankalar kredi vermedi. Özcan, kart limitlerini yükseltmek için üniversite arkadaşının ağabeyi çiftlik sahibi 26 yaşındaki Cem Altunbaş’dan yüksek faizle geri ödeme yapmak üzere yüklü miktarda para vermesini istedi. Özcan, Altunbaş’ın bölüm bölüm verdiği toplam 80 bin TL’yi Kılınç ve Hızlısoy adına açtığı hesaplara yatırıp çekerek kartların limitlerini yükselttirdi. Hesaplarda para meblağlarının yüksek olması nedeniyle 4 ayrı bankadan yaklaşık 100 bin TL’yi bulan kredi çekti, ardından hesaplardaki para ve kredi kartlarının limitlerini kullandı.

FARK EDEN ARKADAŞINI ÖLDÜRDÜ

Arkadaşı Mehmet Ali Özcan’ın kendi nüfus cüzdanıyla ‘banka dolandırıcılığı’ yaptığını fark eden Mustafa Kılınç, onu polise ihbar etmekle tehdit edip para istemeye başladı. Bunun üzerine Özcan, Kılınç’ı arkadaşı Altunbaş’ın çiftliğinde 1 Aralık 2007’de kafasına tüfeğin dipçiği ile vurup öldürdü. Cesedini de kasaplık yapan Altunbaş ile birlikte, başından, kollarından ve ayaklarından keserek ayırdı. Kollarını, bacaklarını ve gövde kısmı ile baş kısmını ise ayrı bir çuvala koyup çiftlik evi bahçesinde toprağa gömdü. Kılınç’ın kaybolduğunu ailesinin polise bildirmesi üzerine yakalanma korkusu üzerine Özcan, cinayetin tek görgü tanığı Altunbaş’ı da çiftlik evinde 7 Şubat 2008’de uyurken yakın mesafeden 4 kurşunla öldürdü.

KÖPEKLER CESET ARADI

Cinayet Bürosu ve jandarma 2 ayrı olayla ilgili yaptıkları ortak soruşturmada Mehmet Ali Özcan'ın, kaybolan Kılınç ve Hızlısoy adına sahte belge ve yanlış adreslerle bankalardan kredi kartı çıkartıp, harcamalar yaptığı, öldürülen Altunbaş ile sık sık çiftlik evinde görüştüğü belirlendi. 14 Nisan 2008’de yakalanan Özcan, dolandırıcılık suçunu kabul ederken, cinayetlerle ilgili susma hakkını kullandı. Özcan, itirafı halinde cezasının düşeceğinin bildirilmesi üzerine, arkadaşı Kılınç’ı, daha sonra öldürülen ve cinayeti faili meçhul olarak görülen Altunbaş’ın öldürmüş olabileceğini belirtip, cesedin çiftlik evi bahçesinde 3 ayrı yere gömülmüş olabileceğini, evdeki tüfeğin de incelenmesi gerektiğini söyledi. Ankara’dan getirtilen özel eğitimli köpeklerin de katılımıyla çiftlik evi bahçesinde arama yapıldı. Ancak, Kılınç’ın cesedi bulunamadı.

CESEDİN KİMLİĞİ DNA TESTİ İLE BELİRLENDİ

Özcan, ‘Nitelikli dolandırıcılık’ suçuyla 18 Nisan 2008’de tutuklanırken, çiftlik evi bahçesi yakınlarında açılan arkta köpeğin toprağı eşelemesi sonucu bir çuvalın içinde bir insana ait baş ve gövde parçası bulundu. Jandarma ve polis eşliğinde, yapılan kazı çalışmalarında içinde kol ve bacakların bulunduğu 2 ayrı çuval daha çıktı. Tanınmayacak haldeki cesedin Kılınç’a ait olabileceği ihtimali üzerinde duran polis, Kılınç’ın babası Hayri ve annesi Medine’nin kan örneklerini alıp DNA incelemesi yaptırdı. Yapılan incelemede cesedin yüzde 99,9 Kılınç’a ait olduğu belirlendi.

Cumhuriyet Savcısı tarafından, cezaevinde ikinci kez sorgulanan Özcan, çifte cinayetle ilgili susma hakkını kullanırken, banka dolandırıcılığı suçlamasını ise kabul etti.

Özcan hakkında Kılınç’ı öldürmek suçundan Adana 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde ağırlaştırılmış ömür boyu, çiftçi Altunbaş’ı öldürmekten de 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı. Banka dolandırıcılığı suçundan da toplam 56 yıl hapis cezası istenen Özcan, önümüzdeki günlerde yargılanacak.

 

Haberle ilgili daha fazlası: