GeriGündem Böyle köye herkes döner
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Böyle köye herkes döner


Sebahattin YILMAZ / ÇATAK, DHA

Van'ın Çatak İlçesi'nde ‘‘Köye Dönüş Projesi’’ kapsamında 2 yıl önce kurulan Konalga Köyü'nde düzenlenen ‘‘Bahar şenliği ve çayır güreşleri’’ büyük ilgi gördü. Mehmetçik-vatandaş işbirliğiyle gerçekleştirilen şenlikte resmen evli olmayan 24 çiftin de nikahı kıyıldı.

Valilikçe yaptırılan 383 konut ile 4 katlı ilköğretim okulu, sağlık ocağı ve iş merkezleri bulunan örnek köy Konalga, çayır güreşleri ve bahar şenliğiyle renkli bir gün yaşadı. Çatak Kaymakamı Ahmet Altıntaş, 61'inci Piyade Tabur Komutanı Binbaşı Hüdayi Muratoğlu ve Ezdinan Aşireti Lideri Salih Özbek ile çok sayıda köylünün izlediği şenlikte, davul-zurna eşliğinde kadınlı erkekli çekilen halaylar ve okunan türkülerle Cennet Vadisi'ni çevreleyen Çatak Dağları yankılandı.

Mahsun’u bekliyoruz

Son 15 yıldan beri ilk kez düzenlenen bir etkinlikte doyasıya eğlendiklerini söyleyen bir köylü, ‘‘Artık bu dağlarda silah sesleri yerine davul-zurna ve türküler yankılanıyor. Sibel Can, İbrahim Tatlıses, Mahsun Kırmızıgül’ü bekliyoruz’’ dedi. Şenliklerin kapanış konuşmasını yapan Binbaşı Hüdayi Muratoğlu da ‘‘Daha 2 yıl öncesine kadar burada değil şenlik yapmak, 2-3 kişiyi bir araya getirmek imkansızdı. Kanlı terör örgütünün belinin kırılmasıyla bugün bu mutluluğu, sevinci yaşıyoruz’’ diye konuştu.

3.5 trilyona kuruldu

VAN'da ‘Köye Dönüş Projesi’nin en iyi uygulandığı yer Çatak İlçesi'ne 47 kilometre uzaklıktaki Konalga oldu. Cennet Vadisi denilen bölgede temeli 1998 yılında atılan Konalga, geçen yıl sonbaharda yerleşime açıldı. Van Valiliği'nce kurulan Konalga’da jandarma karakolu, sağlık ocağı, iş merkezleri ve lojmanlar da bulunuyor. 5 bin kişinin yaşadığı Konlaga için 3.5 trilyon lira harcandı. Her biri 85 metrekare olan tek tip betonarme ve çatılı evlerde iki oda, salon, tuvalet banyo kiler ve mutfak yer alıyor. Sobalı konutların önünde ahır yapımı ve bahçe için 500 metrekarelik arsa bulunuyor. Köy yolunun asfalt olması, Konalga’yı ulaşımı rahat bir yerleşim merkezi yaptı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle