GeriGündem 'Bosna Kasabı' Karadziç'in beraatine iptal
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Bosna Kasabı' Karadziç'in beraatine iptal

'Bosna Kasabı' Karadziç'in beraatine iptal
refid:23706781 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Hollanda'nın Lahey şehrinde bulunan Birleşmiş Milletler Uluslararası Yugoslavya Savaş Suçları mahkemesi, 1992-1995 yılları arasında yaşanan Bosna Savaşı sırasında Bosnalı Müslümanlar ile Hırvatların öldürülmesi ve kötü muameleye maruz bırakılmasıyla ilgili davada, Radovan Karadziç'in "soykırım"la yargılanmasına karar verdi.

"Bosna Kasabı" olarak da bilinen Karadziç, geçtiğimiz yıl yargılandığı iki soykırım suçlamasının birinden beraat etmişti. Mahkemenin Srebrenitsa'nın 18'nci yıldönümünde aldığı bu karar Karadziç'in beraatinin iptali anlamına geliyor.

Yargıç Theodor Meron, temyiz yargıçlarının savcıların sunduğu kanıtların "Karadziç'in niyetinin soykırım olduğuna işaret edebileceği" kanaatine vardiğini belirtti.

Bu kararın, aralarında 1995 Srebrenitsa Soykırımı'nın arkasındaki isim olmak da bulunan 10 suçlamayla daha yargılanan Karadziç'in yıllardır devam eden mahkemesini daha da uzatması bekleniyor.

Bosna'da 1992-1995 yılları arasında yaşanan savaşta 100 binden fazla insan öldürüldü, yüz binlerce kadına tecavüz edildi.

O dönemde Sırp ordusunda görev alan birçok isim bugün, Müslümanlar ve Hırvatlara yönelik soykırım, etnik temizlik ve diğer savaş suçları nedeniyle Lahey'de yargılanıyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle