GeriGündem Bombacının kimliği belli oldu: Semiran Polat
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bombacının kimliği belli oldu: Semiran Polat

İstanbul Çapa'da dün belediye otobüsünde 4 kişinin ölümüyle sonuçlanan patlamaya sebep olan teröristin gerçek kimliğinin Semiran Polat olduğu açıklandı. Vali Güler, Polat'ın daha önce de AKP İstanbul İl Binası ile Halkalı'da bir askeri aracın bombalanması eyleminden arandığını söyledi.

Dün Çapa’da belediye otobüsünde meydana gelen patlamayla ilgili soruşturmada, önemli bilgilere ulaşıldı. İstanbul Valisi Muammer Güler, "Behice Çatalcan" sahte kimlikli bombacının 1975 Tunceli doğumlu Semiran Polat olduğunu açıkladı.

Vali Güler, 3 kişinin yaşamını yitirdiği olayda bombayı taşıdığı tespit edilen Semiran Polat'ın 21 Ağustos 2003'te   AKP İstanbul İl Binası ile 6 Ağustos 2003 tarihinde Halkalı'da bir askeri araca bomba atılması eylemlerinin de  faillerinden olduğunu ifade etti. Polat'ın bu eylemlerden dolayı arandığını da kaydeden Güler, soruşturmanın çok yönlü soruşturulduğunu belirtti.

DAHA ÖNCE DE TUTUKLANMIŞ

Kimliği açığa çıkan bombacı Semiran Polat'ın 1999 yılının Şubat ayında, polisin Kurtuluş Dergisi'nin İstanbul'daki merkezine yaptığı baskını protesto etmek amacıyla Mersin'de düzenlenen bir gösteriye katıldığı ve DHKP-C üyesi olduğu iddiasıyla  tutuklandığı öğrenildi. 

CENAZESİNİ YAKINI ALDI

Fatih'te taşıdığı bombanın patlaması sonucunda ölen “Behice Çatalçam” sahte kimlikli Semiran Polat'ın cenazesi, İskenderun'a götürülmek üzere Adli Tıp Kurumu'ndan alındı. Adli Tıp Kurumu'na polislerle birlikte gelen Polat'ın 2 yakını, işlemlerin tamamlanmasının ardından cenazeyi teslim aldı. Bir ambulansa konulan cenaze, otobüse yerleştirilerek ailesinin yaşadığı İskenderun'a ulaştırılmak üzere Büyük İstanbul Otogarı'na götürüldü.

Bu arada, gazetecilerin sorularını cevaplandıran Semiran Polat'ın bir yakını, Polat'ın üniversitede bir süre eğitim gördüğünü, ancak daha sonra eğitimini yarıda bıraktığını ve uzun süredir İstanbul'da yaşadığını anlattı.

Öte yandan, olayda hayatını kaybedenlerden Kemal Polat'ın cenazesi de yakınları tarafından Adli Tıp Kurumu'ndan alınarak Yenibosna Cemevi'ne götürüldü. Polat'ın cenazesinin, yarın defnedileceği belirtildi. Kurumdan alınan Zehra Şahin'in cenazesi de Bahçelievler Yayla Camii'ne götürüldü.

YARALI 9 KİŞİNİN TEDAVİLERİNE DEVAM EDİLİYOR

Fatih'te dün belediye otobüsünde meydana gelen patlamada yaralananlardan 9'unun, İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki tedavilerine devam ediliyor.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, yaralılar arasında yer alan 9 haftalık hamile Güneş Dağlı (43), düşük ihtimaline karşı hastanenin Kadın Doğum Servisi'nde gözetimde tutuluyor.

Göğüs bölgesinden yaralanan 11 yaşındaki Cansu Şahin'in Cerrahi Servis'te tedavisi sürerken, otobüs şoförü Erdem Kara müşahede altında bulunuyor.

Sağ bacağı diz altından kopan İzzet Kızıltaş (45), sol kolda atardamar yaralanması bulunan Turgay Arıcı (33), yüzeysel yaraları olan Ayşe Uçmaz (49) ve karın içi yaraları bulunan Erdal Yaşar'ın (24) tedavilerinin sürdüğü, sağlık durumlarının da iyi olduğu kaydedildi.

Diğer yaralılardan Eyüp Demir'in yoğun bakımda olduğu ve ağır göğüs travması geçiren Perihan Ercan'ın ise reanimasyon servisinde bulunduğu bildirildi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False