GeriGündem Bölünmenin kara sayfasını geçtik
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bölünmenin kara sayfasını geçtik

Bölünmenin kara sayfasını geçtik
refid:17710272 ilişkili resim dosyası

El Fetih ve Hamas, barış anlaşması imzaladı. Tarihi anlaşmayla, Filistin’de 4 yıl önce patlak veren ayrışmanın sona ermesi umuluyor. Anlaşmanın ardından El Fetih Lideri Mahmud Abbas, “Bölünmenin kara sayfasını sonsuza kadar geçtik” dedi.

FİLİSTİN’de dört yıl önce Hamas ve El Fetih arasında başlayan ve zaman zaman silahlı çatışmaya dönüşen ayrışma, dün Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen törenle son buldu. El Fetih ile Hamas başta olmak üzere 13 Filistinli grup arasında sağlanan birlik anlaşması, dünkü tarihi törende imzalandı. Anlaşmaya göre bir yıl içinde genel seçimlerin yapılmasını sağlayacak geçici teknokratlar hükümeti kurulacak.

Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’nın katıldığı törende protokol krizi yaşandı. Hamas Lideri Halid Meşal’in nerede oturacağı, törende konuşma yapıp yapmayacağı konusunda çıkan anlaşmazlık etkinliğin bir buçuk saat gecikmeli başlamasına yol açtı.

Savaşımız İsrail’le

Protokolde istediği yeri alamasa da kürsüde konuşmasını yapabilen Meşal, “Bizim savaşımız düşman İsrail’le, Filistinli örgütlerle değil. Filistinliler arasında bir uzlaşma için her türlü bedeli ödemeye hazırız. Amacımız Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde başkenti Kudüs olan, tamamen egemen bir Filistin devletinin kurulmasıdır” dedi. Törende Meşal’le el sıkışan El Fetihli Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise “Filistinlilerin sonsuza kadar bölünmenin kara sayfasını geçtiğini ilan ediyoruz” diye konuştu.

Netanyahu: Barışa darbe

İsrail’e “İçişlerimize karışmayın” mesajı veren Abbas, kısa zamanda Hamas’ın kontrolündeki Gazze Şeridi’ni ziyaret edeceğini de söyledi. Hamas’ı “terörist örgüt” olarak kabul eden İsrail tarafı ise anlaşmaya büyük tepki gösterdi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistin Yönetimi ile Hamas arasındaki anlaşmayı, barış sürecine “ağır bir darbe” olarak nitelendirirken, “Bugün Kahire’de yaşananlar terörizm için büyük bir zafer” dedi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon’un ofisinden yapılan açıklamada ise Avrupa Birliği’ne Hamas’ın İsrail’i tanımayıp şiddete devam etmesi durumunda Filistin Yönetimi’ne yapılan yardımları kesmesi çağrısında bulundu.   

Barış balonları

/images/100/0x0/55eb5e05f018fbb8f8bc877a

ANLAŞMA töreninde yıllardır araları açık olan Hamas Lideri Meşal ve El Fetih Lideri Abbas el sıkıştı. 1967 savaşında İsrail’in işgal ettiği bölgede bağımsız bir devlet kurma özlemi kuran binlerce Filistinli dün sokağa döküldü. Batı Şeria’nın Cenin kasabasında göstericiler, ellerinde “Happy Birthday” (İyi ki doğdun) yazılı balonlarla anlaşmayı kutladı.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False