BMW'ler de battı

Manş Denizi'nde, sisten başka bir gemiyle çarpışarak batan Norveç gemisinde, hiç koltuğuna oturulmamış çoğu BMW, Saab ve Volvo 2862 lüks araç da sulara gömüldü.

TRİCOLOR adlı Norveç yük gemisi, önceki gece Fransa ile İngiltere arasındaki Dover Kanalı'nda, yoğun sis nedeniyle Bahama bandıralı Kariba kuru yük gemisiyle çarpıştı. Ramsgate'in 30 mil doğusunda yaşanan çarpışmadan sonra, sürüklenen ve su alan 200 metre uzunluğundaki gemi, BMW, Saab ve Volvo gibi çok değerli otomobillerle birlikte yavaş yavaş battı. Geminin 24 kişilik mürettebatı sağ olarak kurtuldu.

Araçlar 50 milyon dolar

Bahama bandıralı Kariba gemisi ise çarpışmadan batmadan kurtuldu. Burun kısmından büyük darbe alan gemi, içindeki yükle birlikte Belçika'nın Antwerp limanına çekildi. Batan 39 milyon dolarlık geminin sahibi olan Norveç denizcilik şirketi Wallenius Wilhelmsen Lines tarafından yapılan açıklamaya göre, 1987 yılı yapımı 50 bin ton kapasiteli gemide piyasa değeri 50 milyon dolar olan 2 bin 862 BMW, Volvo ve Saab marka otomobillerin haricinde, traktör ve vinç parçaları da bulunuyordu.

Batışı 1.5 saat sürdü

Değeri 39 milyon dolar olan Norveç gemisi, önce yana döndü sonra da ağır ağır 1.5 saatte sulara gömüldü. Yetkililer, batışı dakika dakika görüntülenen geminin içinde bulunan otoların su yüzüne çıkarılsa bile bir daha kullanılmasının mümkün olmadığını belirtti.
Haberle ilgili daha fazlası: