GeriGündem Bizi bırakın 100 bin Euro’yu alın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bizi bırakın 100 bin Euro’yu alın

Abone Olgoogle-news

Batık Egebank'ın eski sahibi Yahya Murat Demirel'i, Bulgar polisine teklif ettiği 100 bin Euro rüşvet kurtaramadı. Gözaltı gecesi Burgaz Emniyeti'nde video kamera ile tesbit edildi.

Batık Egebank'ın eski sahibi Yahya Murat Demirel'in yılbaşı gecesi balıkçı teknesi ile kaçtığı Bulgaristan'da, yakalanınca polise 100 bin Euro rüşvet teklif ettiği ortaya çıktı. Ancak, Bulgar polisi, rüşvete itibar etmedi ve Demirel'i Burgaz'da hakim önüne çıkartarak tutuklanmasını sağladı.

DEVLETİN el koyduğu Egebank'ın eski sahibi Yahya Murat Demirel yılbaşı gecesi balıkçı teknesiyle kaçtığı Bulgaristan'ın Burgaz Limanı'nda yakalanınca Bulgar polisine rüşvet teklif etti, ancak kurtulamadı.

31 Aralık gecesi saat 23.50 sularında yakalanan Demirel, Bulgar polisine önce 40 bin Euro, ardından 100 bin Euro rüşvet önerdi, ama sonuç alamadı. Kaçak işadamı dün Burgaz'da hákim önüne çıkartıldı ve tutuklandı.

SABIKALI TEKNEYLE KAÇTI:

Demirel ile ABD pasaportu taşıyan eşi Ayşenur Esenler ve yanlarında bulunan Zafer Arıkan'ı taşıyan Rıza Terzioğlu balıkçı teknesi, insan kaçakçılığına karıştığı gerekçesiyle Bulgar istihbaratının yakın izlemesi altındaydı. Yılbaşı gecesi sınır kontrollerinin gevşeyeceği umuduyla özel liman statüsündeki Burgaz'a yakıt almak gerekçesiyle yanaşan tekneye çıkan Bulgar polisi, aramada özel bir bölme buldu. Bu bölmede battaniyelere sarılı halde yatan Demirel ve eşiyle üçüncü kaçağı yakaladı.

BELİZE PASAPORTU ÇIKTI:

Emniyet Genel Müdürlüğü Interpol Daire Başkanlığı yetkilileri, Demirel yakalandığında üzerinde 124 bin Euro, 25 bin Dolar ve 354 milyon TL bulunduğunu bildirdi. Demirel'in üzerinden Belize Cumhuriyeti’n ait bir pasaport çıktı. Ayrıca Ali Ahmet Hasan adına düzenlenmiş ve Demirel'in fotoğrafının bulunduğu Bulgar pasaportu ele geçti. Demirel'in eşi Ayşenur Esenler'in üzerinden ABD pasaportu bulundu.

60 KUTU RENKLİ LENS:

Yedisi vergi dairelerinden olmak üzere toplam 10 ayrı yurda çıkış yasağı olan Demirel ve eşi Esenler'in yakalandığı teknede ayrıca 3 naylon poşet dolusu depresyon hapı ve 55 kutu kontak lens bulunduğu öğrenildi. Panik atak tedavisi gören Demirel'in uzun gezilerde ilaç kullandığı, kontak lensleri ise eşkalini değiştirmek için taşıdığı kaydedildi.

ABD'YE Mİ KAÇIYORDU:

Bulgaristan Emniyet Genel Müdürü Boyko Borisov, ‘Ülkeye kaçak olarak girmek isteyen üç kişi gözaltına alındı. Sorguları sürüyor’ bilgisini verdi. Demirel’in kaçışını yorumlayan bir emniyet yetkilisi, ‘Son olarak bir TMSF yetkilisini silahla rehin alması olayından dolayı hakkında tutuklama kararı çıkmaması için kulis yapmaya çalışıyordu’ dedi. Aynı yetkiliye göre Demirel ve eşi Bulgaristan ve Romanya üzerinden ABD'ye kaçmaya çalışıyordu.

Türkiye ile Bulgaristan arasında sınır ihlali antlaşması bulunduğu için Demirel ve eşinin hafta sonuna kadar Türkiye'ye iadesi bekleniyor.

4 gün içinde iade edilebilir

HAKKINDA
yurtdışına çıkış yasağı olmasına rağmen eşi ve bir arkadaşıyla birlikte balıkçı teknesiyle Bulgaristan'a kaçak yoldan girmeye çalışırken Burgaz kentinde yakalanan Yahya Murat Demirel'in en geç 4 gün içinde Türkiye'ye iade edileceği bildirildi. Burgaz Soruşturma Servisi'den üst düzeydeki bir yetkili, AA’yayaptığı açıklamada, Murat Demirel, eşi Ayşegül Esenler ve aynı teknede seyahat eden Zafer Arıkan'ın resmi evraklarının düzenlenerek işlemlerinin tamamlanmasının ardından Türkiye'ye iade edileceklerini söyledi. Ayşegül Esenler'in ABD vatandaşı olmasının iade işlemini etkilemeyeceğini ifade eden yetkili, ‘Çünkü Bulgaristan'a Türkiye'den kaçak yolla girmeye çalışırken yakalandığı için Türkiye'ye iade edilmesi gerekiyor’ diye konuştu.

Bulgaristan'da firma sahibi ve oturum izni olduğu öğrenilen Zafer Arıkan'ın da, kaçak yollardan ülkeye girmeye çalıştığı için Türkiye'ye iade edilmesi bekleniyor.

Belize, Uzan'a da pasaport vermişti

YAHYA
Murat Demirel'e 'kırmızı pasaport' veren Belize, kaçaklara pasaport verme konusunda sabıkalı bir ülke. Daha önce de Hakan Uzan'ın sahip olduğu pasaportlardan birinin yine Belize'den verildiği ortaya çıkmıştı.

False