GeriGündem Biz bittik çocuklarımıza mı sıra geldi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  23
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Biz bittik çocuklarımıza mı sıra geldi

Biz bittik çocuklarımıza mı sıra geldi
refid:21946365 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

ODATV davasının sanığı Soner Yalçın, TÜBİTAK bilirkişilerinin kendilerini hâkim ve savcı yerine koyduklarını, zorlama raporlarla mahkemeyi etkilemeye çalıştıklarını savundu.

DOSYALAR GEÇERSİZ

İstanbul 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Soner Yalçın, Yalçın Küçük ve Hanefi Avcı ile Ahmet Şık ve Nedim Şener’in aralarında olduğu tutuksuz sanıklar katıldı. Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı şunları söyledi: “TÜBİTAK, suç olduğu öne sürülen dosyaların Odatv, Barış Pehlivan ve Müyesser Yıldız’ın bilgisayarlarında oluşturulmadığını ve düzeltilmediğini söylüyor. Yıldız’ın bilgisayarına 2011’de gönderilen 4 dosya 2010’da gelmiş gösterilmiş. Burada ciddi bir planın saldırısı var. Saldırı 1 hafta sürmüş. Bu dosyaların hukuken değeri yok. Buradan suç duyurusunda bulunuyorum. Savcılık hacker’la dosya yükleyenleri araştırsın.” Avcı, “Ergenekon’la birleştirme kararı vermezseniz, kamuoyunda bu sahte belgeleri kimin düzenlediğine dair tepkiler olacak. Birleştirme işinizi kolaylaştıracak” diye konuştu.

DAVANIN DİL SORUNU VAR

Gazeteci Soner Yalçın, KCK davası gibi Odatv davasında da “dil” sorunu olduğunu belirterek savcıların düşünce özgürlüğü dilini anlamadığını savundu, şöyle konuştu: “İstediğim kadar kitaplarımı getireyim, teknisyen hukuk anlayışı ile bu söylediklerimin hiçbir anlamı yok. Teknik içerikli savunma yapmazsam hapiste çürüyeceğim. Yeni hukuk düzeninde hâkime, savcıya gerek yoktur. Artık bilirkişiler, kriminal uzmanlar hâkimlik, savcılık yapıyor. Bir bilgisayarda zararlı yazılım varsa o bilgisayar delil olmaz. Bizi cezaevinde yatırdınız, önemli değil. Fakat çocuklarımızı da karıştırıyorsunuz. Mahkeme TÜBİTAK’a “İlim” isimli kullanıcıyı sormuştu. “İlim”, Müyesser Yıldız’ın oğlu. Niye herkes bize düşman. Biz bittik, şimdi çocuklarımıza mı sıra geldi.

TÜBİTAK KAFA KARIŞTIRIYOR

TÜBİTAK kafa karıştırmak istiyor, tribüne oynuyor. Yaptığımız haberlerden yargılanıyoruz. 2 yıl sonra geldiğimiz yer, bu dava çökmüştür. Devirler gelir geçer, zamanlar gelir geçer. Zamanın dışına çıkın bakın olaylara. Bunu hak etmiyoruz. Bu ülkeye el birliği ile gerçek adaleti getirin.” Soner Yalçın sözlerini tamamlayınca salonda bulunan izleyiciler tarafından alkışlandı. Davada tutuklu sanıkların, tutukluluk halinin devamına karar verildi.

İZ BIRAKMADAN YAPILABİLİR

Duruşmada dinlenilen Adli Bilişim Uzmanı yeminli bilirkişi Teyfik Koray Peksayar, zararlı yazılımların, delil bütünlüğüne çok büyük etkilerinin olduğunu ifade etti. Peksayar, “Hiçbir iz bırakmadan da dosya üst veri bilgilerinde değişiklik yapılabilir” dedi. Zararlı yazılıma hedef olmuş bilgisayarlardaki verilerin delil olarak kullanılıp kullanılmayacağına ilişkin soru üzerine Peksayar, “Teknik olarak delil olup olmadığı çok tartışılır” diye yanıt verdi. Mahkeme Heyeti, TÜBİTAK

/images/100/0x0/55ea4d10f018fbb8f876eca5
tarafından mahkemeye gönderilen ek raporu gerekçe göstererek sanıkların tahliye talebini reddetti. Duruşma 27 Aralık tarihine ertelendi.

ODATV’ye destek günü

GAZETECİLER Uğur Dündar, Ayşe Arman, Orhan Bursalı, Yalçın Doğan, Ümit Zileli, sanatçı Leman Sam, CHP milletvekilleri İlhan Cihaner,  Melda Onur, Veli Ağbaba, Uluslararası PEN Yazarlar Birliği üyeleri sanıklara destek verdi. Tutuksuz sanıklar Barış Terkoğlu ve Müyesser Yıldız da duruşmadaydı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle