GeriGündem Bira oyunu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bira oyunu

Abone Olgoogle-news

Yurtsan ATAKAN

Geçtiğimiz gün, bir yemekte, Tulane Üniversitesi, Freeman School of Business'dan Doç. Dr. Yasemin Aksoy'la tanıştım. Boğaziçi Üniversitesi ve System Dynamics Society işbirliğiyle, TÜBİTAK'ın sponsorluğunda düzenlenen ‘‘Uluslararası Sistem Dinamiği'' konferansına katılmak için İstanbul'daydı. Heyecanlı heyecanlı ‘‘Supply Chain Managment (Arz Zinciri Yönetimi)'' isimli bir konudan bahsediyordu.

ABD şirketlerinde en son moda, Arz Zinciri Yönetimi'ymiş. Bazıları işi, ‘‘bu yönetimi bilmeyen yaşamasın'' demeye kadar götürüyormuş. Aksoy'a göre Arz Zinciri Yönetimi önümüzdeki aylarda Türk şirketlerince de yaygın olarak kullanılmaya başlanacak, son birkaç yıldır moda olan Toplam Kalite Yönetimi'ni bile sollayacakmış.

Konu biraz İnternet dışında gibi mi geldi? Hiç merak etmeyin. Aklınıza hayalinize gelebilecek herşeyin, İnternet kapsamına da gireceğini biliyor olmalısınız. Yönetim sistemlerinden, ilgi alanlarınızı gıdıklamayacak denli uzak olsanız bile bu yazıyı okumaya devam etmenizi öneririm.

Dr. Aksoy'un makalelerinin sayısız akademik yayında yayınlanmış olmasına, Tulane Üniversitesi Arz Zinciri Yönetimi Konsorsiyumu'nun yöneticisi olmasına kanıp, sıkılmaya kalkışmayın. Dr. Aksoy'un, geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen konferansta yapmış olduğu konuşmanın konusu bir oyundu. Evet, yanlış duymadınız, bir oyun...

Oyunun adı, ‘‘Bira Oyunu''... Duymamış olabilirsiniz ama oldukça eski bir oyun. Geçmişi, Sistem Dinamiği çalışmalarının ilk günlerine kadar uzanıyor. Yaklaşık otuz yıldır, dünyanın dört bir yanında, öğrencilerden dev şirketlerin yönetim kurulu üyelerine kadar uzanan geniş bir kitle tarafından oynanmakta. Günümüz dünya devlerini yönetenlerin hemen hepsi sistem dinamiği, düşünme biçimi ve idaresini bu oyun sayesinde kavramışlar.

Doç. Dr. Yasemin Aksoy'un konferanstaki konuşması da işte bu ‘‘Bira Oyunu''nun ‘‘Arz Zinciri Yönetimi''ne nasıl uygulanacağını anlatıyordu.

Nasıl, ilginizi çekti mi? Ne yazık ki Dr. Aksoy'un konuşması geride kaldı, dinleme fırsatınız kalmadı. Beni suçlamayın, hiç daha önceden haberim olsa bu bilgiyi sizlerle iki üç hafta öncesinden paylaşmaz mıydım? Ama çok merak ediyorsanız, 3-4 Nisan 1998 tarihinde New Orleans'da düzenlenecek olan ‘‘Tulane Konsorsiyumu Arz Zinciri Yönetimi Konferansı''na katılabilirsiniz. Ayrıntılı bilgiyi Dr. Aksoy'un Ağ sayfasından (http://129.81.234.19/ faculty/yaksoy/yaksoy.htm) edinebilir, e-posta ile kendisiyle haberleşebilirsiniz.

Bakın az kaldı unutuyordum. ‘‘Bira Oyunu''nun bilgisayarda oynanmak üzere hazırlanmış yazılımını İnternet üzerinden kopyalayabilirsiniz. Ama acele edin, oyunu yüklemek ‘97 sonuna kadar serbest. Adresi mi; http://www.iems.nwu.edu/ ~Elevi/prolog/beergame/

Bu kıyağımı unutmayın...

yurtsan@ibm.net

False