GeriGündem Bir tıkla silah alma yasaklanıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir tıkla silah alma yasaklanıyor

Bir tıkla silah alma yasaklanıyor
Abone Olgoogle-news

Hükümet çok sayıda bakanlığın alanına giren düzenlemelerle ilgili yasa teklifinde son aşamaya geldi: İnternetten silah satışı yasaklanacak. Bu ürünlerin hiçbir şekilde reklamı yapılmayacak, yapanlara da 50 bin lira para cezası verilecek. Yurtdışındaki boşanmalar kolaylaşacak. Yurtdışında çalışanın emekli maaşı kesilmeyecek. Tüm turizm belgelerini bakanlık verecek. BES’e dövizle ödeme yapılabilecek. Enerji yatırımları, Turizm Bakanlığı ve TSK’ya da sorulacak.

YURTDIŞINDA BOŞANMA

- Yurtdışı gerçekleştirilen boşanma işlemlerinin Türkiye’de tescili için her iki tarafın nüfus müdürlüklerine başvurması gerekiyor. Daha önce mahkemeyle yapılan bu işlem bir süre önce kolaylaştırılmıştı. Ancak taraflardan birinin gelmemesi veya ölümü durumunda tescil işlemi yapılamıyordu. Şimdi yapılan düzenlemeyle, taraflardan birinin başvurusuyla boşanma tescili yapılabilecek.

EMEKLİYE YENİ HAK

- Yurtdışında yaşayanlardan, Türkiye’den emekli olanların, yine yurtdışında ikinci bir işe girmeleri durumunda emeklilik aylıkları kesiliyordu. Yeni düzenlemeyle, yurtdışında kısmi zamanlı işe girenlerin Türkiye’den aldıkları emekli maaşları kesilmeyecek.

BES’E DÖVİZLE BAŞVURU

- Yurtdışında yaşayan Türklerin Bireysel Emeklilik Sistemi’nden (BES) yararlanmaları kolaylaştırılıyor. Bu kişiler Türk Lirası’yla değil direkt döviz ödeyerek sistemden yararlanabilecek.

İNTERNETTEN SİLAH SATIŞI

- Kamuoyunda da çok eleştiri alan internetten silah satışına yasak geliyor. Pompalı tüfek gibi yivsiz silahlarla, av amaçlı kullanılan her türlü kesici aletin internet üzerinde satışı yapılamayacak. Hiçbir şekilde reklam ve tanıtıma izin verilmeyecek. Yasağa uymayanlara 50 bin lira para cezası verilecek.

GREV VE LOKAVT MÜCBİR SEBEP

- Maden ocaklarında “mücbir sebep” sayılan heyelan, çökme, sel, grizu patlaması ve yangın gibi olaylara grev ve lokavt da ekleniyor. Bu sebeplerden biri olduğunda işletmecinin devlete olan borçlarının ertelenmesine olanak sağlanacak. Buna ilişkin işlemler Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nce yürütülecek.

EMNİYET’E BİLDİRME ZORUNLULUĞU

- İşyerlerinde çalıştırılanların listelerinin muhtarlıklara onaylatıldıktan sonra emniyete bildirilmesi uygulamasından vazgeçilecek. Bu listeler, muhtarın onayına gerek kalmadan, doğrudan e-Devlet aracılığıyla Emniyet’e bildirilecek.

ENERJİ YATIRIMLARINA İNCELEME

- Enerji yatırım alanları belirlenirken, sadece Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan değil, Turizm Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nden de görüş alınacak. Turizm alanları ve askeri alanlarda enerji yatırımına izin verilmemesi ve kontrolü sağlanacak.

ASGARİ ÜCRETE DESTEK

- 2020’de asgari ücretli işletmeler için getirilen 75 liralık destek de yasa metninde yer alacak. Ayrıca Türk Standartları Enstitüsü (TSE) teknik konularda çalıştırmak için sözleşmeli eleman alabilecek.

 

TURİZM BELGELERİ TEK ELDEN VERİLECEK

-Turizm tahsisi yapanlardan, amacı dışında kullanan veya yükümlülüklerini yerine getirmeyenlerin tahsisleri iptal edilecek. Arazi üzerinde bulunan tüm yapıların Hazineye devredilmesine ilişkin işlemlerin hızlandırılması sağlanacak. Buna ilişkin davaların bir an önce sonuçlandırılması için süre konulacak. Basit yargılama yolu tercih edilecek.

- Tüm turizm belgeleri, Turizm Bakanlığı tarafından verilecek. Belediyeler ve özel idareler devre dışı kalacak. Türkiye’deki yatak kapasitesinin 1,5 milyon olduğunu, bunun 500 bininin bakanlık dışında ruhsatlandırıldığı belirtiliyor. Bu tesislerin denetim ve kontrolleri de bakanlık tarafından yapılacak.

 

False