'1,5 milyon lira harcadı, elektriği yok' iddiasına açıklama geldi

Yozgat'ın Aydıncık ilçesinde, 1 milyon 500 bin lira harcayarak, büyükbaş hayvan yetiştirme işine giren Hamdi Bozkurt (34), 1 kilometre uzaklıktaki şebekeden mandırasına elektrik hattı çektiremedi. Bozkurt, "Şirket bize 1 kilometre mesafeden elektrik vermek için en az 5 abonenin bulunması gerektiğini söylüyor" dedi. Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. ise söz konusu iddia ile ilgili bir açıklama yaptı.

Haberin Devamı

İnşaatlarda çalışarak biriktirdiği parayı ve babadan kalan mal varlığını büyükbaş hayvan yetiştiriciliği işine yatıran Hamdi Bozkurt, iki kardeşiyle birlikte 3 yıl önce Avusturya’dan 50 damızlık simental cinsi büyükbaş hayvan getirerek, mandırasını kurdu. Bozkurt, devletten hibe almadan tesisine inşaat ve hayvanları satın alma bedeli olarak 1 milyon 500 bin lira harcama yaptı. Bozkurt, tesise elektrik çektirmek için proje hazırlatarak, elektrik kurumuna müracaat etti. Ancak elektrik şirketi, aynı yerde en az 5 abone olması gerektiğini söyleyerek, olumsuz cevap verdi.

1,5 milyon lira harcadı, elektriği yok iddiasına açıklama geldi


Bozkurt, tesisin elektrik ihtiyacını şimdilik komşu tarladaki tarımsal sulama elektriğinden karşıladığını anlatarak, şöyle konuştu:

"Bütün işlemlerimizi tamamladık, ruhsatımızı aldık. Ancak bir türlü elektrik ve suyumuzu alamadık. Elektrik hattı tesisimize 1 kilometre mesafede. Projemizi hazırlayıp ilgili elektrik kurumuna veriyoruz, ret cevabı geliyor. Belediye de suyumuzu vermiyor. Çok mağdur olduk. Komşumuz elektriği kestiği anda karanlıkta kalırız. Ayrıca her ay kayıp kaçak bedeli bin lira ödüyoruz. 600-700 lira da elektrik ücreti geliyor. Elektrik dağıtım şirketi bize bir kilometre mesafeden elektrik vermek için en az 5 abonenin bulunması gerektiğini söylüyor. Şahsi olarak trafo kurup, elektrik almamız maddi imkanlarımızı aşıyor. Biz 3 kardeş olarak bütün paramızı tesise harcadık. Hat parasını verecek durumumuz yok. Bunun için damızlık hayvanlarımızı satmamız gerekiyor."

Haberin Devamı

ÇAMLIBEL ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş.’DEN AÇIKLAMA GELDİ

‘1,5 milyon liralık mandırasına elektrik hattı çektiremedi’ başlıklı habere ilişkin açıklama gereği doğmuştur.

Habere konu olan, Hamdi Bozkurt’un enerji talebinin karşılanamamasına ilişkin incelemelerde, ilgili müracaatın 07/11/2019 tarihinde Hamdi Bozkurt ile ayni soyadı taşıyan başka biri tarafından yapıldığı belirlenmiştir. İlgili yönetmelik gereği mevcut yerleşim yerleri dışında bulunan kullanıcıların bağlantı taleplerinin karşılanabilmesi için en az 5 kullanım yerine ilişkin bağlantı başvurusunun yapılmış olması gerekmektedir.

Haberin Devamı

Gerekliliklerin yerine getirilmesi doğrultusunda bağlantı görüşünün onaylandığı enerji müracaatında bulunan ilgili kişiler ile paylaşılmış mevzuat gereği hangi şartlarla karşılanabileceği bildirilmiştir.

Kurumumuz tarafından transformatör yapılması için, Elektrik Piyasası Bağlantı ve Sistem Kullanım Yönetmeliği’ne göre Alçak Gerilim (AG)  dağıtım şebekesi bulunmayan mevcut yerleşim yerlerinin ilk kez yerleşime açılan genişleme alanları ile mevcut yerleşim yerleri dışında yeni oluşan mahallelerde bağlantı taleplerinin AG seviyesinden karşılanabilmesi için bir dağıtım transformatöründen beslenebilecek şekilde tarımsal sulama haricinde en az 5 kullanım yerine ilişkin bağlantı başvurusunun yapılmış olması gerekir.

Haberin Devamı

Yönetmeliğe ilişkin bilgiler kendileri ile paylaşılmış, devamında “Ayrıca müstakil Yüksek Gerilim (YG) seviyesinden bağlantı talep edilmesi durumunda başvurunuz tekrar değerlendirilecektir” notuyla izlenebilecek yol belirtilmiştir.

Haberle ilgili daha fazlası: