Bir dahinin çılgınlığı

Klasik müziğin dahi bestecisi Wolfgang Amadeus Mozart'ın "Tourette sendromu" adı verilen ve saplantılı kişilik özellikleri, durup dururken küfür edip yüksek sesle konuşma, istem dışı yüz ve vücut hareketleri gibi belirtilerle seyreden bir tür hastalıktan musdarip olabileceği iddia edildi.

Haberin Devamı

Kendisi de Tourette sendromuna sahip olan çağdaş besteci James McConnel, Mozart'ın el yazısında ve bestelediği eserlerde de bu hastalığa ilişkin ipuçlarını görebilmenin mümkün olduğunu söyledi.

TOURETTE SENDROMU

İstem dışı ani hareketler veya sesler içeren tiklerle kendini belli eden nörokimyasal bir rahatsızlık olan Tourette sendromu, 1885'te Georges Gilles de la Tourette tarafından tanımlandı. Hastalık, bedensel veya sesle ilgili tiklerle kendini gösteriyor. Tikler, genellikle nöbetler halinde meydana geliyor. Hastalar zıplama, diğer insanlara veya eşyalara dokunma, koklama, dönme hareketleri yapabiliyor. İşitilen bir sesi ve kelimeyi tekrarlama, küfürlü konuşma hastalığın diğer karakterize özellikleri. Tourette sendromuna sahip kişilerde obsesif- kompülsif bozukluk (saplantı- zorlantı bozukluğu) görülme oranı da yüksek. Genetik araştırmalar hastalığın kalıtımsal olduğunu gösteriyor.

McConel, Mozart'ın zaman zaman kontrol edemediği bir şekilde yüksek sesle ve küfürlü konuşmasının, yüzündeki tiklerin bu hastalıktan kaynaklanıyor olabileceğine dikkat çekti.

Haberin Devamı

Tourette sendromunun, karmaşa ve kontrol arasında hiç durmadan süren bir mücadele olduğunu belirten McConnell,"Mozart, yazdığı notaların önce yoğun bir karmaşa içinde seyretmesine izin verip sonra da herşeyi kontrol altına alıyordu" dedi.

 

Haberle ilgili daha fazlası: