GeriGündem Bir ayıp daha
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir ayıp daha

Milyarlık koltuklarla donatılan Meclis'in, 500 milyon liralık tazminatı çok gördüğü iş kazası kurbanı Bilal Aygür'ün ailesine bir darbe de Emekli Sandığı'ndan geldi. Kurum, Bilal Aygür öldüğü tarihte henüz hayatta olmadığı gerekçesiyle, ikinci cocuğuna maaş bağlamadı.

TBMM, hizmetli olarak çalışırken geçirdiği iş kazasında hayatını kaybeden Bilal Aygür'ün ailesine 500 milyon lira tazminatı ödemezken, Emekli Sandığı da ikinci çocuğuna maaş bağlamadı. 500 milyon lira tazminata hükmeden mahkemenin kararının temyiz edilmesine tepki gösteren TBMM Başkanı Hikmet Çetin ise soruşturma başlattı. Bilal Aygür'ün ailesinin başına gelenler dün Hürriyet'te haber olunca büyük yankı uyandırdı. Aygür'ün eşi Hüsne Aygür Hürriyet'te yayınlanan haberi görünce, ‘‘Demek milyarlarca liraya koltuk alıyorlar, bize tazminat ödemiyorlar. Bu devletin ayıbı. Ben 2 öksüzüme bakamıyorum, 1 haftadır biten tüpümü dolduramıyorum’’ diye sitem etti. Baba İsa Aygür ise oğlu öldüğünde torunu Hüsamettin'in 1.5 yaşında, gelininin ise 5 aylık hamile olduğunu anımsatarak, bir ayıbı daha ortaya çıkardı. Aygür, ‘‘Oğlumun ölümünden sonra kızı Bilhan dünyaya geldi. Ama ölüm sırasında doğmamış olduğundan ona maaş bağlanmadı. Gelinime 75 bin, oğluna da 25 bin lira (o tarihin parasıyla) emekli maaşı bağladılar’’ dedi. Toplam emekli maaşları 40 milyon lira olan Aygür Ailesi, Emekli Sandığı'na da dava açarak diğer çocuğu için de maaş bağlanmasını talep edecek. Aygür Ailesi'nin avukatı Raif Bingöl, ‘Meclis’in idari kusurlu olduğu' gerekçesiyle tazminat davası açtı. Bingöl, Bilal Aygür'ün hiçbir emniyet tedbiri alınmadan metrelerce yükseklikteki çatıya çıkarıldığını, sildiği camların altında demir koruyucu bulunmadığını, bu nedenle ölümde idari kusur bulunduğunu iddia ediyor. Mahkeme idari kusuru kabul ederek, 500 milyon lira tazminata karar kıldı. Meclis Hukuk Bürosu ise idari kusuru kabul etmeyerek kararı temyiz etti. Danıştay olay yerinde yeniden keşif yapılmasını isteyerek, mahkemenin kararını bozdu. Bilirkişinin raporu, önümüzdeki günlerde yayınlanacak.

MECLİS'İN RAPORU

Olay sonrasında Meclis yönetimince de idari soruşturma yapıldı. Edinilen bilgiye göre, idari soruşturmada da çalışanlar için tedbir alınmadığı belirlendi. Soruşturma raporunda, ‘Merdiven boşluğuna bakan ve olayda kırılan camlı bölümün altında ya da üstünde kırılma sonucu kazayı önlemek amacı ile demir ızgara bulunmamaktadır. Bunun nedeni sorulduğunda, projenin orjinalinde olmadığı için ızgara yapılmadığı belirtilmiştir’ deniliyor. Raporda, çatıdaki camların kırık olmasından dolayı kuşların içeri girdiği, bu nedenle kuş pisliklerini temizlemek üzere işçilerin sürekli bu çatıya çıkmak zorunda kaldığı, camların onarılması durumunda buna gerek olmayacağı da ifade edildi.

ÇETİN: YARDIMA HAZIRIZ

TBMM Başkanı Hikmet Çetin, dün ilk iş olarak ilgililerden bilgi aldı ve ardından Aygür Ailesi'ni telefonla aradı. Hüsne Aygür ile konuşan Çetin, gereken yardımı yapmaya hazır olduğunu söyledi. Bayan Aygür, üç ayda bir aldığı 120 milyon lira ile geçinemediğinden yakındı. Çetin Hürriyet'e yaptığı açıklamada ise olaydan sonra tazminatın ödenmesinde ailenin mağdur edilmediğini bildirdi. Mahkemenin takdir ettiği 620 milyon liranın hiç bekletilmeden aileye ödendiğini kaydeden Çetin, ‘‘Ancak davacı avukatı, çocukların durumunun dikkate alınmadığını gerekçe göstererek, kararı temyiz etmiştir. Bunun üzerine TBMM de usulen temyiz yoluna gitmiştir’’ dedi. Aygür'ün çocuklarının Meclis kreşinde bakıldığını, eşinin de aynı yerde istihdam edildiğini belirten Çetin, bir süre sonra Hüsne Aygür'ün kendi isteğiyle işten ayrıldığını anlattı. Hüsne Aygür ise Hürriyet'e, ‘‘5 aylık hamileydim. Okur yazar olmadığım için kadroya almadılar. Meclis'in servis aracı beni evime yaklaşık yarım saatlik bir mesafede indiriyordu. Hamileliğim giderek ağırlaştığından bu yolu yürüyemez oldum ve işten ayrıldım. Bize tazminat olarak bugüne kadar bir kuruş bile verilmedi’’ dedi.

Hukuk Bürosu haklı

Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, TBMM'nin havalandırmasını temizlerken düşüp ölen işçi Bilal Aygür'e 500 milyon lira tazminat ödenmesine ilişkin kararı temyiz eden Hukuk Bürosu'nun haklı olduğunu savundu. Sungurlu gazetecilerin sorusu üzerine, Hürriyet'i okuduğunu ve bu konuda düşündüğünü belirterek şöyle dedi: ‘‘Orada bir çarpıklığı ortaya koymuşsun. O tazminatın o işçiye ödenmesine ait karara itiraz etmese, Meclis'teki memur bu defa itiraz etmedi diye tazminat davası açacaklar. Derler ki, ‘Sen buna itiraz etmedin, itiraz etseydin Meclis ödemeyecekti. Şimdi sen öde.' Öyle mi, değil mi? Ben de düşündüm şimdi.’’Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False