GeriGündem Bir avuç serseri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir avuç serseri

Yüzleri maskeli bir avuç serseri, büyük bir coşkuyla kutlanmak istenen 1 Mayıs'ı, insanlara zehir etti. İşçiler Abide-i Hürriyet Meydanı'nda halaylar çekip, türküler söylerken, yasa dışı örgüt militanları arbede çıkardı. Olaylar sırasında 35 polis, 37 sivil, 3 gazeteci yaralandı. 300 kişi gözaltına alındı.

1 Mayıs tüm dünyada ve Türkiye'de şenliklerle kutlanırken, yüzleri maskeli bir avuç serseri İstanbul'da yine olay çıkardı. Şişli Abide-i Hürriyet Meydanı'nında 15 bini aşkın işçi, memur halaylar çekip, türküler söylerken, kutlamaları provoke etmek isteyen yasadışı örgüt militanları yine arbede çıkardılar. Türk-İş, Hak-İş, DİSK ve KESK tarafından Şişli Abide-i Hürriyet Meydanı'nda düzenlenen 1 Mayıs mitingini karıştırmak isteyen maskeli, sopalı yasadışı örgüt militanları, polis tarafından panzerle su sıkılıp, coplanarak dağıtıldı. Polisler ve yasadışı örgüt militanları arasında çıkan arbede sırasında 35 polis, 37 sivil, 3 gazeteci yaralanırken, yaklaşık 300 gösterici gözaltına alındı.

YİNE SAHNEDELER

Sabahın erken saatlerinden itibaren Okmeydanı, Örnektepe ve Nurtepe civarında ortaya çıkan elleri sopalı bazı gruplar, esnafı kepenk kapatmaya zorladı. Bu grup, ara sokaklardan ve gecekonduların arasından geçerek Piyalepaşa Bulvarı üstünde oluşturulan korteje ulaştı. PERPA'nın alt kısmında kortej oluşturmaya başlayan yasadışı DHKP-C grubunun, tek tip beyaz kıyafet giydiği, yüzlerinde kırmızı bezden maske bulunduğu ve başlarında da siyah şapkalar olduğu görüldü. Yaklaşık 150 kişiden oluşan bu grup, saat 12.00 sıralarında askeri nizam içinde miting alanının ters istikameti olan Kasımpaşa'ya doğru yürüyüşe geçti. 10 dakika kadar yürüyen grup, tekrar mitingin yapılacağı alana yöneldi. Ellerinde sopalar, demir çubuklar, taşlar bulunan ve çeşitli sloganlar atan yüzleri siyah ve kırmızı maskeli diğer örgütlerin üyeleri de kortej oluşturdu.

KAVGA ETTİLER

Piyalepaşa Bulvarı üstünde oluşturulan korteje katılmak isteyen İşçi Partililerle geçen yıl kavga ettikleri yasadışı DHKP-C örgütü üyeleri arasında PERPA'nın altındaki yolda yine kavga çıktı. Sopalarla birbirlerine giren iki gruptan bazı kişiler yaralandı. Diğer grupların müdahalesiyle yatıştırılan bu kişiler, basın mensuplarına saldırmak istediler. Yürüyüşe geçen tek tip kıyafetli, yüzleri maskeli ve elleri sopalı yasadışı örgüt grupları, Çağlayan'daki polis kontrol noktasında durduruldu.

POLİSE TACİZ

Miting alanına ulaşamayan maskeli yasadışı DHKP-C örgütü üyeleri, Piyalepaşa Bulvarı'ndan geri dönerken önleri 2 panzer ve robokoplardan oluşan güvenlik kuvvetlerince kesildi. Bir süre, yaklaşık 200 metre mesafede karşılıklı olarak bekleyen güvenlik kuvvetleri ile elleri sopalı göstericiler, İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Hüseyin Arpacı'nın inceleme yaptığı sırada ellerindeki sopaları birbirine vurarak güvenlik kuvvetlerini taciz etti. Güvenlik kuvvetleri, önce panzerlerden su sıkarak dağıtmaya çalıştığı gruba, daha sonra cop kullanarak müdahale etti. Göstericiler de taş ve sopalarla karşılık verdi. Kasımpaşa yönüne doğru dağılan gruptan, çok sayıda örgüt mensubu gözaltına alındı.

HAVAYA ATEŞ

Göstericilerden bir kısmı Feriköy yönüne kaçtı. Feriköy Mezarlığı yanında barikat kuran göstericileri dağıtmak isteyen Özel Tim havaya ateş açtı. Okmeydanı, İplikçi Kavşağı ve Kulaksız bölgesinde yoğunlaşan çatışmalar Feriköy'e sıçradı. Polisin müdahalesi sonucu dağılan yüzlerce gösterici Feriköy Mezarlığı çevresinde barikatlar kurdu. Lastikler de yakan göstericiler sloganlar atarken bölgeye gönderilen Özel Tim polisleri havaya ateş açtı. Ateş açılması üzerine göstericiler yeniden ara sokaklara dağılırken barikatlar açıldı.

SERVET DÜŞMANLIĞI

Polisin panzerlerle müdahalesinin ardından ara sokaklara dağılan göstericiler zaman zaman yalnız buldukları ekip araçlarını da tahrip ettiler. Göstericiler Şark Kahvesi'ndeki Petek Süpermarket'in önünde kasa ve tahta parçalarıyla barikat kurdular. Bu tahtaları tutuşturarak olay yerine gelen güvenlik kuvvetlerine taş atan göstericiler, güvenlik kuvvetlerinin panzer ve çevik kuvvet ekipleriyle takviye edilmesi sonucu ara sokaklara girerek dağılmaya başladılar. Ateşe verilen barikatla göstericiler tarafından arka lastikleri tutuşturulan 34 YA 340 plakalı kamyondaki yangın, panzerden sıkılan sularla söndürüldü. Göstericileri Fatma Girik Parkı'na kadar kovalayan güvenlik kuvvetlerine, ara sokaklardan molotofkokteyli atıldı. Bu olay sırasında yaralanan olmadı. Bir süre sonra Fatih Sultan Mehmet Caddesi üzerinde yeniden ortaya çıkarak Kulaksız yönüne doğru yürüşü sürdüren grup, yine çevik kuvvet ekiplerinin müdahalesiyle dağılmak zorunda kaldı.

Savaş alanına çevirdiler

İşçi Bayramı'nda kan dökmek için hazırlanan yasadışı örgüt militanları yine sahnedeydiler. Sendikaların, parti temsilcilerinin oluşturduğu kortejin sonunda yerlerini aldılar. Arama noktasına kadar yürüyen göstericiler, üstlerinin aranarak meydana girmeleri istenince kabul etmeyip geri döndüler. Bu sırada PERPA'nın alt tarafında Ferİkey yönünde önlem alan polis grubu dağıtmak üzere harekete geçti. Arama noktasında görevli robocoplar, panzerlerin eşliğinde gruba doğru hareketlerince göstericiler panik içinde kaçışmaya başladı. Öndeki panzerlerden sıkılan tazyikli suyun ardından güvenlik kuvvetlerinin üzerlerine doğru geldiğini gören göstericiler ellerindeki pankartları, sopaları, paketleri yerlere atıp, sağa sola kaçışmaya başladılar. Panzerlerden sonra robocoplar göstericilere müdahele etti ve arbede yaşandı. Çok sayıda polis ve gösterici yaralandı.

Planlı hazırlık

Kortejin sonlarında yer alan yasadışı örgütlerin başındaki yaklaşık 250 kişilik DHKP-C grubu, yürüyüşten hemen önce hazırlıklara başladılar. Siyah pantolonlarının üzerine giydikleri beyaz gömlek, biyah berelerini takan DHKP-C militanları yüzlerini de kırmızı bezlerle maskelediler. Göstericiler, tek tip kıyafetlerini uzun sopalar, demir çubuklarla tamamladılar.

DHKP-C kuvvetleri

Kortej alanına getirilen kolilerden çıkarılan tek tip elbiselerini giyen DHKP-C militanları düzenli sıralar halinde yerlerini aldılar. Yürüyüş sırasında ayaklarını yere vurup sloganlar atarak, düzenli bir şekilde hareket eden militanlar, polisin müdahelesi üzerine elbiseleri çıkarıp kayıplara karıştılar.

Gazeteci dövdüler

Abide-i Hürriyet'teki mitingin başlangıcında, alanın Perpa yönünden girişinde, TGRT muhabiri Ekrem Açıkel ile kameraman Serhat Suna, yüzleri örtülü bir grubu görüntülerken, grup tarafından engellenerek yere yatırıldı. Saldırı sırasında, muhabirle kameramanın telsiz ve cep telefonlarının alındığı, olay yerine başka bir grup gazetecinin gelmesi üzerine telefon ve telsizlerin geri verilerek, gazetecilerin serbest bırakıldıkları öğrenildi.

Çocukları kullandılar

Piyale Paşa Bulvarı'ndan dağılan gruplar Okmeydanı'nda ara sokaklara girerek gösterilerine devam ettiler. Barikat kurup sloganlar atan gruptan ön saflara çıkan çocuk yaştaki göstericiler polisleri taş yağmuruna tuttular. Göstericilerin direnişi ile karşılaşan polisler havaya uyarı ateşi açtılar. Bazı polisler göstericilerin attıkları taşları yerden alıp geri onlara attılar. Kısa sürede bölgeye gönderilen panzer ve takviye kuvvetler ara sokaklardaki barikatları açıp göstericileri dağıttı.


False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle