Bin liralık borcu için köpeği haczettiler

Bin liralık borcu için köpeği haczettiler

MUĞLA Bodrum’da çok tartışılacak bir haciz işlemi yaşandı. 50 yaşındaki Mahmut Yazoğlu’nun 7 yıldır çocuğu gibi baktığı Labrador Retriever cinsi ’Ares’ adlı köpeği bin liralık borç için haczedildi. Haczedilen köpeği kendisine yediemin olarak teslim edilen Yazoğlu, "Köpeğim olmasa oğlumu mu haczedeceklerdi?" diyerek, tartışmanın fitilini ateşledi. Baro Başkanı Mustafa İlker Gürkan, alacaklı tarafın, karşı taraftan temel ihtiyaçları dışında uygun gördüğü herhangi bir şeyi haczedebileceğini söyledi. Hayvan Hakları Kanunu’na göre ise Ares, haczedilmez.

Haberin Devamı

ABD’li özel bir şirkette satış müdürlüğü yaptıktan sonra emekli olan Mahmut Yazoğlu, İstanbul Ataşehir’de kafeterya işletmeye başladı. İki yıl önce işyerinin kira sözleşmesi nedeniyle mülk sahibiyle anlaşmazlık yaşayan Yazoğlu, kafeteryasını kapatıp, Muğla’nın Bodrum İlçesi, Gürece Köyü’ne yerleşti. Ancak, aralarındaki anlaşmazlık nedeniyle mülk sahibinin açtığı davayı kaybeden Yazoğlu, 9 bin 358 lira ödemeye mahkum edildi. Kafeteryasını kapatırken, su ve elektrik faturalarını ödemiş olmasına rağmen bu dikkate alınmadan 9 bin 358 lira ödeme yapması istendiğini ileri süren Yazoğlu, bu paranın 8 bin 358 lirasını ödedi. Kalan bin liralık bölümün ise ödediğini ileri sürdüğü su ve elektrik faturalarına mahsuben kesti.

Ancak mülk sahibi paranın eksik ödendiğini ileri sürüp, icra takibi başlattı. Yazoğlu’nun eşi Melek Yazoğlu (49) ile yaşadığı Gürece Köyü’ndeki villaya Çarşamba günü, alacaklı vekili avukatı Ahmet Çağlar ile gelen Bodrum 1’inci İcra Müdürlüğü memurları, çiftin 7 yaşındaki Labrador Retriever cinsi ’Ares’ adlı köpeğini haczetti. Haczedilen köpek, yediemin olarak sahibi Mahmut Yazoğlu’na teslim edildi.

’KÖPEĞİM OLMASAYDI, OĞLUMU MU HACZEDECEKLERDİ?’

Haberin Devamı

Yaşadıklarının şaşkınlığını uzun süre üzerinden atamayan Mahmut Yazoğlu şunları anlattı: "Bu olay psikolojimizi bozdu. Elektrik ve su borçlarını ödediğime dair evrakların dosyaya konulmamış olması nedeniyle hakkımda icra takibi başlatıldı. Bu da yetmiyormuş gibi 7 yıldır çocuğumuz gibi baktığımız köpeğimizi haczettiler. Ares’i icra yoluyla satıp, paralarını alacaklar. Ares olmasaydı, oğlumu mu haczedeceklerdi? Hukuğun bu şekilde işlediğine inanmak istemiyorum, kötü bir şaka olmalı. Köpeğimizin şu andaki fiyatı zaten bin 500 euro. Ayrıca, bu cins köpekler ailelerinden ayrılamazlar."

’TİRAJİ KOMİK BİR HACİZ’

Yazoğlu Ailesi’ne destek veren Bodrum Yurttaş İnsiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan ise şunları söyledi: "AB’ye giriş sürecinde Avrupa İnsan Hakları ile Hayvan Hakları Kanunları’na imza atarak modernleşme ve çağdaşlaşma yolunda ilerleyen ülkemizde, bu tür tirajikomik olayların hala devam etmesi çok üzücü. Umarım bu dava, bir köpeğin haczedilmesi, 7 yıllık ailesinden koparılmak istenmesi örnek olur ve bu adımı atanlar bu kararlarından vazgeçerler. Köpeği satışa çıkarırlarsa biz alır, sahibine veririz. Ama burada önemli olan para değil yapılan uygulamanın yanlışlığı ve komikliğidir."

Baro Başkanı: Hayvanlar da haczedilebilir

Haberin Devamı

MUĞLA Baro Başkanı Mustafa İlker Gürkan, alacaklı tarafın, karşı taraftan temel ihtiyaçları dışında uygun gördüğü herhangi bir şeyi haczedebileceğini belirtti. Avukat Gürkan, "Bu bir hayvan da olabilir. Haczedilen hayvan, sahibine yediemin olarak teslim edilebilir. Yediemin olarak tayin edilen sahibi de satışın yapılacağı tarihte hayvanı icra dairesine götürmek zorunda. Aksi taktirde İcra Kanunu’na Muhalefet suçundan 1 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılır" dedi.

Hayvan Hakları Kanunu’na göre haczedilmez

Haberin Devamı

5199 Sayılı Hayvan Hakları Kanunu’nun 5’inci madde ve 5’inci fıkrasında ise, "Ticari amaç güdülmeden, bilhassa ev ve bahçesinde bakılan süs hayvanları sahiplerinin borcundan dolayı haczedilemez" hükmü bulunuyor.

Haberle ilgili daha fazlası: