GeriGündem Bilanço ağır
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bilanço ağır

İstanbul'daki fabrika patlaması, bin 500 metrelik bir alanda savaş tahribatı yaptı. 790 konut ve 508 işyeri hasar gördü. Bir ilkokul ise kullanılamayacak hale geldi.

KAĞITHANE'de Kale Oto Radyatör Fabrikası'nda önceki gün yaşanan patlamanın bilançosu ağır çıktı. Fabrikaya bin 500 metre mesafedeki her yerde camlar kırıldı. 790 konut ile 508 işyerinin sadece cam takma masrafının 300 milyar lirayı geçtiği hesaplandı. Kesin hasar tespiti çalışmalarının sürdüğü bölgede, zararın 5 trilyona ulaşması bekleniyor.

BAŞKAN, UYARDI

Kağıthane Kaymakamı Gökhan Güler, yerleşim alanlarında hayati tehlike arz eden fabrikaların, bu tür olaylardan sonra gündeme geldiğini belirterek, ‘‘Bu olay da bir kaç gün konuşulacak. Mahalle aralarındaki bombalar yine unutulacak. Halbuki İstanbul'da, bu şekilde tehlike arz eden binlerce fabrika ve benzin istasyonu var. Benzin, LPG'den daha mı az tehlikeli? Hem artık, bütün benzin istasyonlarında LPG var. Acil önlem alınmalı’’ dedi. Kaymakam Güler, patlamanın bir afet sayılıp sayılmayacağı ve mağdurlara devletin yardım yapıp yapmayacağı sorusuna, ‘‘Ona hükümet karar verir. Bizim görevimiz, binaların hasarlarını tespit etmek. Bunun için, İl Bayındırlık Müdürlüğü ile birlikte çalışıyoruz’’ karşılığını verdi.

PATLAMANIN NEDENİ

İlk gün yapılan incelemelerde, patlamaya, fabrikanın zemin katındaki, iş makinesiyle taşınmak istenen LPG tankının neden olduğu belirtilmişti. Kale Oto Radyatör Fabrikası yetkilileri dün yaptıkları açıklamada, patlayanın ne olduğunun ve nasıl meydana geldiğinin tespiti için, İstanbul Teknik Üniversitesi'nden teknik bir heyetin inceleme yapacağını, o zaman net bir açıklama yapabileceklerini söylediler. Fabrikanın az hasar gören bodrum katında sağlam kalan oto radyatörleri, dün kamyonlara yüklenerek, şirketin başka bir yerdeki deposuna taşındı


Otomobiller, deprem gibi enkaz altında


Patlamanın olduğu fabrikanın çevresindeki işyerlerinde ve evlerde, deprem sonrasını andıran görüntüler meydana geldi. Kale Radyatör Fabrikası'nın yanındaki tamirhanede bulunan iki otomobil, patlamanın şiddetiyle çöken duvarların altında kaldı. Pek çok otomobilin de camları kırıldı. Korkunç patlamada, Kale Oto Radyatör Fabrikası'nda taş üstünde taş kalmadı. Sadece, fabrikayı ayakta tutan çelik konstrüksiyon yıkılmadı (yanda).

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False