GeriGündem Biber parası ellerini yaktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Biber parası ellerini yaktı

Abone Olgoogle-news

Piyasaya sahte 20 bin dolar sürmeye çalıştıkları iddiasıyla hakim karşısına çıkarılan beş sanıktan herbiri ifadesinde ’’parayı diğer sanıktan aldım, sahte olduğunu bilmiyordum’’ dedi.

Beyoğlu- Beyoğlu'ndaki bir bankaya yatırılmak istenen sahte 20 bin dolarla ilişkileri olduğu iddiasıyla tutuklanan beş sanık, mahkemedeki ifadeleriyle yargıçları ve izleyenleri hayrete düşürdü. Sahte 20 bin doların, olayın ortaya çıktığı bankaya ulaşmadan beş el değiştirdiğini anlatan sanıklar kalpazanlıkla alakaları olmadığını ileri sürdü.

19 martta, sanıklardan Osman Ağcaabat'ın, Garanti Bankası Galata Şubesi'ne sahte 20 bin dolar yatırırken yakalanması üzerine ortaya çıkan garip olay, iddianameye göre şöyle gelişti: Almanya'daki arkadaşından 20 bin dolar alan biber tüccarı Mehmet Erol, bu parayla biber aldığı Kamil Vanlı'ya borcunu ödedi. Yüklü miktarda parayla yola çıkmak istemeyen Vanlı, hesabına yatırması için dolarları bankacı arkadaşı Enis Gül'e verdi. O da işlem için memur Bilgin Sarsık’ı görevlendirdi. Sarsık'ın işi çıktı, Osman Ağcaabat’tan işlemi yapmasını rica etti. Ve Ağcaabat dolarları bankaya yatırırken yakalandı.

Beyoğlu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 3 yıldan 12 yıla kadar hapis istemiyle hakim karşısına çıkan sanıklardan Mehmet Erol, pul biber fabrikası sahibi olduğunu ve parayı Samim Güleç adlı kişiden borcuna karşılık aldığını söyledi. 'Kamil Vanlı’dan 6 ton biber almıştım. Bu parayla borcumu ödedim, sahte olduklarını bilmiyordum' dedi. Gaziantep’e giderken, parayı güvenlik amacıyla bankacı arkadaşı Enis Gül’e verdiğini söyleyen Kamil Vanlı ise, 'Hesabıma yatırmasını istemiştim, sahte olduklarını bilmiyordum' diye konuştu.

Daha sonra sırayla ifade veren ve paranın sahte olduğunu bilmediklerini söyleyen üç sanıktan Bilgin Sarsık ’’Sahte paraların elden ele dolaştığını bilmiyordum’’ derken bankada yakalanan Osman Ağcaabat, tek suçunun arkadaşına yardımcı olmaya çalışmak olduğunu iddia etti.

Sanıkların ifadelerini tebessümle karşılayan mahkeme heyeti, tahliye taleplerini reddetti ve Merkez Bankası’ndan gelecek raporun beklenmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

False