GeriEkonomi Ünlü dönerciye 'Come to Beşiktaş' davası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ünlü dönerciye 'Come to Beşiktaş' davası

Ünlü dönerciye 'Come to Beşiktaş' davası
Abone Olgoogle-news

BEŞİKTAŞ Spor Kulübü, “Come to Beşiktaş” sloganı için marka tescili başvurusunda bulunan Bereket Döner Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye marka tescilinin iptali için dava açtı. Bir çok farklı kişinin Beşiktaş’la özdeşleşen bu sloganı kullanmak için Türkiye Patent Enstitüsü’ne başvurduğunu belirten Beşiktaş, ihtiyati tedbir talebinde bulundu.

Beşiktaş Spor Kulübü İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne açtığı davanın dilekçesinde, kulübün tarihini de anlattı. Kulübün 1903 yılında Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü adıyla kurulduğunu anlatan Beşiktaş’ın avukatları, isimlerinin 1909 yılında Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü olduğunu, bu ismin 26 Ocak 1911’de ilk tescil edilen Türk spor kulübü olduğunu belirtti.

Ünlü dönerciye Come to Beşiktaş davasıBereket Döner’in geçtiğimiz yıl “Come to Beşiktaş” markasını tescil ettirmek için Türkiye Patent Enstitüsü’ne başvurduğunun tespit edildiğini anlatan Beşiktaş’ın avukatları, bu markanın kulübün özellikle yabancı oyuncuların transferi için sosyal medyada kullanılan bir slogan olduğunu belirtti. Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman’ın daha önce “Come to Beşiktaş” yazılı bir formayı giydiğini anlatan avukatlar, “Bu slogan kulüple özdeşleşmiş bir ibare olup, davalıya ait özgün bir nitelik taşımamaktadır” dedi.

DAHA ÖNCE ALINAMADI

Sloganın kampanya halinde kullanılmasıyla birçok kişinin kötü niyetli olarak bu markanın farklı sınıflarda tescili için marka başvurularında bulunduğunu dava dilekçesinde belirten Beşiktaş Spor Kulübü avukatları, “Bunlardan birisi de Ömer Kara adlı kişidir. BJK, Ömer Kara’nın marka başvurusuna itiraz etti ve Türk Marka ve Patent Kurumu, Ömer Kara’nın markasını reddetti. “come to Beşiktaş” markasının müvekkil kulübe aittir. Davalı şirketin marka başvurusunun reddedilmesi gerekmektedir. Davalının marka başvurusunun BJK’nin markasıyla karıştırılma ihtimali bulunmaktadır. Davalı şirketin marka başvurusunun müvekkilimin marka hakkına tecavüz teşkil eden eylem olması nedeniyle ihtiyati tedbir kararı verilmesini istiyoruz. Tedbir talebimiz davalının tescil talebi gerçekleşmemişse tescilin engellenmesine yöneliktir” diye konuştu.

BEREKET DÖNER’DEN “COME TO BEŞİKTAŞ” AÇIKLAMASI

Bereket Döner’den Beşiktaş’ın “Come to Beşiktaş” sloganına açtığı davayla ilgili açıklama geldi. Bereket Döner A.Ş. Hukuk Müşaviri Avukat Fahri Koç şunları söyledi:

““Come to Beşiktaş’ kullanımı ile ilgili olarak henüz şirketimiz ile Türk Patent ve Marka Kurumuna gelen resmi bir itiraz başvurusu bulunmamaktadır. 17 Nisan 2018 tarihinde başvurumuzun kabulüne karar verilmiştir. Söz konusu başvuru Beşiktaş ilçesinde aynı tarihte açılan restorana özel olarak tasarlanmış kampanya için yapılmış olup, marka başvurusu içerisinde spor ve kültür hizmetleri ile sportif faaliyetler konularında herhangi bir hizmet yer almamaktadır. Bu sebeple tamamen faaliyet amacımıza yönelik olarak yapılan ve restoran açılış süreci ile sınırlı olarak kullanılan marka başvurusunda herhangi bir art niyet bulunduğundan bahsedilemeyecektir. Herhangi bir davanın açılmış olması halinde ise başvuru dilekçesi hukuki olarak incelenecek cevap dilekçeleri sunulacaktır.”

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (07.05.2018)
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle