GeriGündem Beş soruda Adli Tıp skandalı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  109
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beş soruda Adli Tıp skandalı

Beş soruda Adli Tıp skandalı
refid:12041879 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Münevver Karabulut cinayetinde kurbanın iç çamaşırında bulunan spermin, otopsi yapılan bir önceki cesede ait olduğu ortaya çıktı. Adli Tıp Kurumu’nun sessizliğini koruduğu skandalla ilgili akla takılan birçok soru var. İşte Adli Tıp uzmanlarından aldığımız bilgilere göre bu soruların yanıtları...

1. Münevver Karabulut’un iç çamaşırında bulunan sperm oraya nasıl bulaştı?
Bir önceki cesedin kıyafetlerini çıkaran Adlı Tıp teknisyeni, aynı eldivenle Münevver’i otopsiye hazırladı. Dolayısıyla bir önceki cesedin vücut sıvısı eldiven yoluyla Münevver’e bulaştı. İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Kurumu’ndan Doç. Dr. Nevzat Aklan’ın açıklamasına göre spermin ait olduğu bir önceki kişi trafik kazası nedeniyle hayatını kaybetmişti.

2. Trafik kazasında ölen birinin spermi nasıl ve neden bulaşıyor Münevver’e?
Ölü katılığı adı verilen ölüm sonrasında vücutta yaşanan bir değişiklik var. Bir kişi öldükten 3-6 saat sonra vücudundaki bütün kaslar katılaşır, kasılır. Bu kaslara testislerin içinde bulunduğu torbanın ve prostatın kasları da dahil. Bu kasılma nedeniyle sperm ve diğer seminel sıvılar açığa çıkar. Bu normal bir durumdur.

3. Bütün erkek cesetlerde görülür mü?
Hayır, şart değil. Ölü katılığının sonucu sperm açığa çıkması olabilir de, olmayabilir de. Kişinin nasıl öldüğüyle ilgisi yok ama en çok asılarak ölen kişilerde görülür.

4. Münevver’e bulaşan spermin trafik kazasında ölen kişiye ait olduğunu nasıl anladılar?
Sperm örneği zanlıların hiçbiriyle uyuşmadığı ve olay yerindeki ilk muayenede de sperme rastlanmadığı için, Adli Tıpçılar, örneğin başka bir cesede ait olma ihtimalini düşünmüş olmalılar. Trafik kazası nedeniyle otopsiye gelen diğer cesetten, narkotik maddelerin araştırılması için kan örneği almaları gerekiyor. Ve bu örnekler prosedür gereği 6 ay boyunca kimya laboratuvarında saklanıyor. Münevver’in çamaşırındaki spermle laboratuvarda saklanan kan örneği karşılaştırılarak bu sonuca varıldı.

5. Bu karışıklığa yol açan teknisyenin cesetleri otopsiye hazırlarken aynı eldiveni kullanması normal mi?
Hayır. Bir otopsiden diğerine geçerken eldivenler değiştirilir, otopsi masası tazyikli su ve dezenfektanlarla yıkanır. Olması gereken budur.

‘Yaşadığımız sorunlar’

Prof. Akif İnanıcı
Marmara Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı


MÜNEVVER Karabulut cinayetinde ortaya çıkan Adli Tıp hatası çok kolaylıkla önlenebilirdi. Fakat şunu da göz önünde bulundurmak lazım: İstanbul gibi 15 milyon kişinin yaşadığı bir şehirde sadece bir kurumda otopsi yapılabiliyor. Günde 5 bin tane otopsi yaparsanız hata yapma olasılığınız da artar. Biz Adlı Tıpçılar olarak uzun süredir bu aksaklık üstüne kafa yoruyoruz. Adalet Bakanlığı’yla görüşüyoruz. İş yükü en azından Marmara ve Çapa gibi Adli Tıp Anabilim dalları olan üniversiteler arasında paylaştırılabilir. Bunları yüzlerce defa yetkililerle konuştuk ama neden ve kimler bunu istemiyor anlamış değilim.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle