GeriGündem Berlin seçimlerinin galibi Türkler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Berlin seçimlerinin galibi Türkler

Almanya'nın Berlin eyaletinde dün yapılan eyalet meclisi seçimlerinde 10 Türk kökenli milletvekili seçildi.

Sosyal Demokrat Parti'den (SPD) Ülker Radziwill, Dilek Kolat, İlkin Özışık ve Erol Özkaraca, Yeşiller Partisi'nden Özcan Mutlu, Turgut Altuğ ve Canan Bayram, Sol Parti'den Hakan Taş ve Evrim Eaba-Eommer, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'den (CDU) de Emine Demirbüken-Wegner Eyalet Meclisi'ne girmeyi başardı.

Özışık, Özkaraca, Altuğ ve Taş ilk kez milletvekili seçildi.

Geçici sonuçlara göre bir önceki seçimlere göre yüzde 2,5 oranında oy kaybeden SPD yüzde 28,3 oranında oy alarak yeniden birinci parti oldu.

CDU yüzde oy oranını 2,1 artırarak oyların yüzde 23,4'ünü, Yeşiller Partisi de oy oranını yüzde 4,5 artırarak oyların yüzde 17,6'sını alırken, Sol Parti de yüzde 1,7 oranında oy kaybı oldu ve yüzde 11,7 oy aldı.

KORSANLAR MECLİSE GİRDİ

Korsanlar Partisi (Piratenpartei) yüzde 8,9 oranında oy alarak ilk kez Eyalet Meclisi'ne girmeyi başarırken, seçimlerde yüzde 5,8 oranına oy kaybına uğrayan Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 1,8 oranında kaldı ve seçim barajını aşamayarak Eyalet Meclisi'ne temsilci gönderemedi.

Seçim sonuçlara göre Eyalet Meclisi'ne SPD'den 48, CDU'dan 39, Yeşiller Partisi'nden 30, Sol Parti'den 20, Korsanlar Partisi'nden de 15 milletvekili seçildi.

Çoğunlukta Türk kökenlilerin aday olduğu Yenilik ve Adalet İttifakı (BİG) partisi, ilk kez girdiği Berlin Eyalet Meclisi seçimlerinde toplam 8 bin 8 oy alarak yüzde 0,5 oranında oy aldı.

Seçimler katılım oranı yüzde 60,2 olarak gerçekleşti.

Geçen dönem Sol Parti ile Berlin eyaletinde hükümeti kuran SPD, hükümeti kurmak için Yeşiller Partisi ve CDU ile görüşeceklerini belirtti.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False