Berkin için binlerce balon havalandı

Güncelleme Tarihi:

Berkin için binlerce balon havalandı
Oluşturulma Tarihi: Nisan 13, 2014 18:19

GRUP Yorum’un Bakırköy Halk Pazarı’nda düzenlediği Bağımsız Türkiye Konseri’nin dördüncüsü bugün yapıldı. Geçtiğimiz yıl 550 bin kişinin izlediği konsere bu yıl daha fazla ilgi vardı. Gezi Parkı protestolarında ölenlerin fotoğraflarının asıldığı sahnede, “Uyan Berkin Uyan” isimli şarkıyı seslendiren Grup Yorum üyeleri, başına isabet eden gaz fişeği sonucu hayatını kaybeden 15 yaşındaki Berkin Elvan için binlerce balon uçurdu.

Haberin Devamı

Konsere CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ve Gezi Parkı protestoları sırasında hayatını kaybeden 19 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş’ın ailesi de katıldı.

Grup Yorum’un türkülerine sahneden Erkan Oğur, İsmail Hakkı Demirccioğlu, Bülent Emrah Parlak, Ezel Akay, Hüseyin Turan, Barış Atay, Ogün Şanlısoy, Selçuk Balcı, Niyazi Koyuncu, Fırat Tanış, Taj Kurdistani, Huseyne Omeri’nin yanı sıra çok sayıda sanatçı eşlik etti.


HER GEÇEN GÜL İLGİ ARTIYOR

Konser öncesi Hürriyet’e konuşan Grup Yorum üyesi Seçkin Aydoğan şunlar söyledi:

“Konserimize katılım gün geçtikçe artıyor. İlki 150 bin kişiyle olmuştu. İkincisi 350 bin kişi. En son 550 bin kişiyle konser gerçekleştirdik. Siyasi partililerin toplayamadığı kitleleri ifade ediyor. Bağımsızlık Türkiye şarkılarını 100 binlerle seslendiriyor olmamız çok önemli bir gösterge. Biz devrimciyiz, sosyalistiz. Taleplerimiz, sloganlarımız halkın büyük bir kesiminde karşılık buluyor.”

Haberin Devamı

SANATÇI GÖRÜŞLERİ:

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu: Grup Yorum’un Tam bağımsız Türkiye konserinin 4’üne de katıldım. Ben ilk 3 konsere izleyici olarak katıldım. Bu seneki programa ise belediye başkanı olarak katılıyorum. Türkiye’deki hukuk mücadelesi için, halka, doğaya ve çevreye saygı için konsere katılan bütün dostlarımıza ev sahipliği yapmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Türkiye’de bu dönemde en çok ihtiyaç duyduğu barış, kardeşlik, uzlaşı ve hukuk mücadelesine katkı sunacak bütün arkadaşlarıma başarılar diliyorum.

Ogün Şanlısoy (rakçı): İlk defa görev alıyorum. Sağolsunlar Grup Yorum elemanları beni de davet ettiler. Bu özel bir konser. Grup Yorum'un bütün yaptığı etkinlikler gerçekten ses getiriyor ve fenomen hale geliyor. Dışarıda çok büyük bir kitle var. Her türlü şartlara, zorluklara rağmen insanlar akın akın buraya geliyorlar.

Erkan Oğur (sanatçı): Yorumun yaptığı işlere sesimizle, sazımızla biz de katkıda bulunmak istiyoruz. Ama esas nedeni ülke için, Türkiye için burada yer alıyoruz. İnsanların ileriye dönük ümitli olmalarını diliyorum. Türkiye’deki sorunların çözüleceğine inanıyorum. Doğru birdir ona ulaşılacaktır. Biz görürüz görmeyiz ayrı bir konu. İnşallah her şey normale döner.

Haberin Devamı

İsmail Hakkı Demircioğlu(sanatçı): Son yıllarda ülkenin durumu iyice kararmaya başladı. Grup Yorum’un öncülüğünde böyle tepkisel etkinlikler yapılıyor. Biz de bu durumdan nasıl kurtuluruz diye katılıyoruz.

Bülent Emrah Parlak (oyuncu): Ülkemizin ekonomik koşullarının durumuna hepimiz hakimiz. Nasıl işlediğini ve bu ekonomik koşullarda kimlerin ezildiğini, kimlerin baskı gördüğünü hepimiz az çok görebiliyoruz. O yüzden ezilenlerin, sömürülenlerin, işçinin, emekçinin, çiftçinin yok edilmeye çalışılan insanların yanlarında durmaya önem veriyoruz. Grup Yoruma da bunda öncülük ettiği için öncülük ediyoruz, destek veriyoruz.

Hüseyin Turan (Türkücü): Ben 3 yıldır buradayım. Bu yıl da Van Üşüyor diye bir proje olmuştu. Oraya dikkat çekmek adına bir sürü sanatçı arkadaşın birlikte okuduğu bir parça var. Yine onu hep birlikte söyleyeceğiz. Bende onun için buradayım. Çok hoş bir kalabalık var. Bu havadan her zaman mutluyuz. Umuyoruz bu hava bütün ülkemize yansır. Bütün haksızlıklar umarım son bulur. Demokrasinin, düzenin işlediği bir ülke umuyoruz.

Haberin Devamı

Fırat Tanış (oyuncu-sanatçı): Yararlılık sağlamak için buradayım. Amacım Grup Yorum’a destek çıkmak. Ben bir şiir okuyacağım.

Barış Atay(oyuncu): İnsanların bu dönemin siyasi projektöründe yan yana olması gerekiyor. Grup Yorum da bu yönde başı çekiyor. Biz de onlara destek olmak için geldik. Grup Yorumla ilk defa yan yana yürümüyoruz. Ben bu etkinlikte Hasan Hüseyin’in “Kızılırmak” şiirini okuyacağım. Bu mücadeleye hep devam edeceğim.

1985’TEN GÜNÜMÜZE

1985 yılında günümüze 21 albüm çıkaran, albümleri binlerce satan Grup Yorum, yerel ezgileri özgün bir şekilde sunuyor. Grup Yorum, müziğe getirdikleri farklı yaklaşım kadar, hak ve özgürlüklere duyarlı muhalif tavrı ve güncel meseleleri ele almasıyla da tanınıyor. Grup Yorum’un halkın büyük ilgisiyle karşılanan Bağımsız Türkiye konserlerinin önümüzdeki yıllarda da tekrarlanacağı hedefleniyor.

Haberle ilgili daha fazlası: