Belediyeler saat kaçta açılıyor/kapanıyor? Belediye çalışma saatleri 2021

Güncelleme Tarihi:

Belediyeler saat kaçta açılıyor/kapanıyor Belediye çalışma saatleri 2021
Oluşturulma Tarihi: Nisan 22, 2021 11:34

Belediyelerin çalışma saatleri, il ve ilçe belediyelerinde çeşitli başvuru ve ödeme işlemi olan vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Vatandaşlar özellikle belediyelerin açılış ve kapanış saatlerini öğrenmek istiyor. Peki, belediyeler saat kaçta açılıyor? Belediyeler akşam kaçta kapanıyor? Cumartesi ve Pazar günleri de çalışıyor mu? Bayramlarda da açık mı? İşte belediye çalışma saatleri 2021

Haberin Devamı

Belediyeler ile ilgili en çok merak edilen konular arasında hafta içi/hafta sonu mesai saatleri bulunuyor. Bu içeriğimizden çalışma günleri ve belediyelerin açılış kapanış saatleri hakkında bilgi alabileceğiniz gibi, öğle arası başlangıç/bitiş saatlerini de öğrenebilirsiniz. Belediyeler 09.00 - 12.00 / 13.00 - 17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. İşte detaylar…

Belediyeler saat kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor?

Belediyelerin çalışma saatleri, genel olarak diğer bütün kamu kuruluşları gibi 09:00 - 12.00 / 13.00 - 17.00 arasıdır. Ancak, her belediyenin mesai saatleri değişiklik gösterebilir. Ayrıca bazı vergi ödeme durumlarında çalışma saatleri uzayabilir ve hafta sonu da çalışabilmektedirler.

Belediyeler Cumartesi ve Pazar günleri de çalışıyor mu?

Haberin Devamı

Belediyelerin hepsi Cumartesi ve Pazar günleri kapalıdır.

Belediyeler bayramlarda açık mı?

Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı gibi dini bayramlarda ve 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos gibi resmi bayramlarda da çalışmamaktadır.

Not: Çalışma saatleri Koronavirüs vaka artışı ve vaka düşüşü ile illere göre farklılık gösterebilir. Lütfen bulunduğunuz ildeki İl Hıfzıssıhha Kurulu kararlarını takip ediniz.

Belediye; il, ilçe, bucak gibi yerleşim yerlerinde sokakların bakımı, temizlik, aydınlatma, su, esnafın denetimi gibi kamu hizmetlerini gören, başkanı ve üyeleri seçimle gelen, tüzel kişiliği olan örgüttür. Belediyeler, veya genel olarak mahalli idareler kamu tüzel kişiliğine haiz özerk kuruluşlardır. Hiç bir kurum veya Bakanlığa bağlı değillerdir. Sadece İçişleri Bakanlığının çok sınırlı ve kaynağını Kanundan alabilen vesayet denetimine tabidirler.

Belediyeler saat kaçta açılıyor/kapanıyor Belediye çalışma saatleri 2021

Belediyelerin başlıca görevleri, kentin altyapısı ile ilgilenmek, çöp toplama, yolların temizlenmesi, itfaiye hizmetleri, zabıta hizmetleri, cadde ve sokak temizliği, halk sağlığını koruma, şehir içerisinde imar ile ilgili izin ve belgeler, şehrin ekonomik işleri, okul öncesi eğitim verme, mesleki eğitim kursları düzenleme, kütüphane açma, sağlık hizmetleri, dini görevler, nikah işleri, yurt açma, ucuz konut yapma, ulaştırma, eski tarihi eserleri koruma, kültür merkezi açma, spor alanları yaratma, tiyatro müze ve sinema salonları açmaktır.

 

Haberle ilgili daha fazlası: