GeriGündem Belediye meclisinin yetkisi yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Belediye meclisinin yetkisi yok

Belediye meclisinin yetkisi yok
refid:28901504 ilişkili resim dosyası

CEMEVLERİNİ ibadethane sayan Maltepe Belediyesi’nin meclis kararının iptali için Bölge İdare Mahkemesi’ne başvuran Maltepe Kaymakamı Necip Çakmak, “Kimsenin inancına karışmayız. Aleviler de Müslümanlığın içinde. Sadece her belediye kendi kafasına göre karar alırsa sıkıntı doğar. Karar almaya yetkileri olmadığı için dava açtık” dedi.

Türkiye’de ilk kez Maltepe Belediyesi tarafından alınan cemevlerinin ibadethane sayılması yönündeki karar, diğer CHP’li belediyeler tarafından da kabul gördü. Ancak Maltepe Kaymakamlığı ülke çapında uygulanacak olan bu kararı alma yetkisinin TBMM yetkisinde olduğunu, belediye meclislerinin yetkisinde olmadığını, laikliğe aykırı olduğu gerekçesiyle bu kararın iptali için Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Kaymakamlık, dilekçesinde kararın toplumda ciddi sıkıntıya yol açacağını, ayrışmalara sebep olabileceğini, birlik ve beraberliği ortadan kaldıracağını iddia etti. Kaymakam Necip Çakmak ise “Belediyeler böyle karar almaya başladıktan sonra sıkıntı doğar. Pendik Belediyesi de ‘Cuma tatil’ der. Nasıl olacak bu iş? Bu konularla kanun yapıcı görevlidir, belediyeler değil. Yoksa cemevine yardım yapsın belediye, ben taraftarım” dedi.

GÖRMEZDEN GELEMEYİZ

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ise yerel belediyelerin halka hizmet için var olduğunu, Maltepe sınırları içerisinde 86 cami bir kilise ve bir de cemevi olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bizim 1 Aralık’ta aldığımız bu karardan 3 gün sonra AİHM karar almıştır. Bu çerçevede hizmet götüreceğiz. 25 milyon Alevi kardeşimizin ibadethane olarak kabul ettiği cemevini görmezden gelmemiz söz konusu değil. Bu laiklik ilkesine asla ters gelmez.”

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False