Bekleme odasında bekletmeyelim...

Türkiye'nin AB üyeliğine ‘‘Kopenhag Kriterleri’’ni tam olarak yerine getirmesi şartıyla Portekiz'den de destek geldi. Erdoğan'la görüşen Portekiz Başbakanı Barroso, Türkiye'ye müzakere tarihi verilmesinin, AB'nin İslam'a karşı olmadığı anlamına geleceğini söyledi.

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin 12 Aralık'taki Kopenhag zirvesinde AB için müzakere tarihi almasına dönük olarak başlattığı AB ülkelerinin başkentlerine yönelik gezilerinin ikinci bölümüne Portekiz'den başladı. Ankara'dan gazetecileri de taşıyan özel bir uçakla Lizbon'a giden Erdoğan, Portekiz Başbakanı Jose Manuel Durao Barroso ile öğle yemeği yedi ve başbaşa yaklaşık 1.5 saatlik bir görüşme yaptı. Sıcak ve samimi bir havada gerçekleştiği belirtilen görüşmenin ardından Erdoğan, Barroso ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Erdoğan demokratikleşme için söz verirken, Barroso ise Türkiye'nin Kopenhag kriterlerini tam olarak yerine getirmesi halinde müzakere tarihi verilmesi için destek olacaklarını söyledi. Barroso, Türkiye'ye müzakere tarihi verilmesinin AB'nin İslama karşı olmadığı anlamına geleceğini belirterek, ‘‘Bir milleti bekleme odasında bekletmeyelim. Ya evet diyelim, ya da hayır diyelim. Bu kadar bekletmek adil değildir. AB bu konudaki pozisyonunu belirlemelidir’’ dedi.

ERDOĞAN SÖZ VERDİ

Kopenhag'da Türkiye'ye tarih verilmesini istediklerini belirten Erdoğan ise demokratikleşme ve insan hakları konusunda söz verdi, vaatlerde bulundu. Demokratikleşme konusunda 9 maddelik bir öncelik tespit eden ve bunu Portekiz Başbakanı’na bildiren Erdoğan, bunun dışındaki 34 maddeyi kapsayan değişiklik paketini de Meclis'ten geçirerek 12 Aralık'taki Kopenhag zirvesine yetiştirmeye çalışacaklarını belirtti. İfade, düşünce, din ve vicdan, özgütlenme özgürlüğünü genişletmek için Anayasayı yeniden gözden geçireceklerini kaydeden Erdoğan, hafta sonlarında Meclis'i çalıştırarak, Kopenhag kriterlerine uygun yasaların çıkmasını sağlayacaklarını ifade etti. AKP lideri, AB ile ilgili imzalanmamış ya da onaylanmamış sözleşmenin çıkarılması için Meclis'te bu konulara öncelik vereceklerini bildirdi.

Üçlü paketi terk etti

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, daha önceki açıklamalarında dile getirdiği, ‘‘AGSP, AB ve Kıbrıs konularının üçlü bir paket halinde ele alınarak çözülmesi’’ yaklaşımını terk ederek, Kıbrıs sorununun Türkiye'nin müzakere tarihi alması ya da almamasından ayrı olarak ele alınması gerektiğini söyledi. Erdoğan, ‘‘Biz bunu AB süreciyle ilintili hale getirmeyelim. O zaman konu çok farklı bir çözümsüzlüğe gider’’ dedi. Erdoğan, Barroso'dan sonra yaptığı konuşmada, ‘‘Avrupa'yı bu kadar isteyen, Avrupa'da böyle başka bir ülke yoktur’’ dedi.

Chirac'tan Erdoğan'a ‘başbakan’ protokolü

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, bugüne kadar hiçbir yabancı parti liderine uygulanmayan Başbakan karşılama protokolunu AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan'a uygulatıyor. Chirac, Erdoğan için havalimanı şeref salonunu açtırıp Elysee Sarayı'nda kabul ederken, diplomatik jargonda 1+4 olarak tabir edilen sistemi de uygulatarak, Erdoğan'ın belirleyeceği ve aralarında Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün de bulunacağı 4 kişiyi kabul edecek. Elysee Sarayı da Chirac'ın programına 27 Kasım saat 18:00'de ‘‘Tayyip Erdoğan, Türk, Adalet ve Kalkınma Partisi lideri ile görüşme’’ notunu düştü ve bu notu hem AFP kanalıyla duyurdu, hem de Sarayın internet sitesine aynı cümleyle girdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise, bakanlığın internet sitesinde, Chirac'ın Vecdi Gönül'e eşlik eden Erdoğan'ı kabul edeceği ifadesi yeraldı ve bu ifade gazetecilere aktarıldı.

Siz adama kas yaptırırsınız...

AKP lideri Tayyip Erdoğan, Portekiz Başbakanı Barroso ile tokalaşırken basın mensuplarına poz vermek için el sıkışma süresini uzattı. O arada Portekiz Başbakanı Barroso, Erdoğan'ın kolunu tutarak, ‘‘Sizinle el sıkışmak insana kas yaptırır. Çok sert el sıkışıyorsunuz’’ dedi. Erdoğan, Başbakan Jose Manuel Durao Barroso ile yaptığı görüşmenin ardından, ana muhalefet lideri Rodrigiues ile parti binasında biraraya geldi. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı‘na geçen Erdoğan, burada da Cumhurbaşkanı Jorge Sampaio ile görüştü.
Haberle ilgili daha fazlası: