Bekâret testine sınır

Bekâret kontrolünde keyfilik sona eriyor. Adalet Bakanlığı, bekâret kontrolünün adli tabip, savcı ya da mahkeme kararı ile yapılabilmesi için çalışma başlattı. Okul-yurt müdürleri, anne-babalar ve idareciler bekâret kontrolü yaptıramayacak. Kişinin rızasının alınması ve kontrolü kendisinin yaptırması da formüller arasında.

Hükümet, yıllardır büyük tepki toplayan bekaret kontrolünü masaya yatırdı. Tartışılan formüller arasında, özellikle yurtlardaki öğrencilerin bir gereklilik duyulduğu takdirde bekaret kontrollerini devlet hastanelerinde kendilerinin yaptırması da yer alıyor.

Adalet Bakanlığı çevrelerinde tartışılan yeni formüle göre, bir suça bağlı olmadan disiplin amaçlı olarak tebligatla ilgiliden bekaret kontrolü yaptırması istenebilecek. İlgili ‘bekaret testi yaptır’ tebligatını belirtilen yasal süre içinde yerine getirmezse, hakkındaki suçlamayı kabul etmiş olacak. Ancak okul, yurt, işyeri gibi yerlerde, yasal yetkisi bulunmayan yöneticilerin ‘istek dışı’ ve ‘zorla’ bekaret kontrolü yaptırmaları engellenecek.

SUNGURLU: RIZA OLMALI

Adalet Bakanı Oltan Sungurlu Hürriyet'e, bekaret kontrolünün ‘hangi hallerde ve nasıl yaptırılacağına’ ilişkin bakanlıkta çalışma yapıldığını anlattı. Sungurlu, ‘‘Bazen suç işlendiğinde kontrol zaruri hale geliyor. Ama insan haysiyetini rencide edici hale de gelebiliyor. İşte o çizgiyi yakalamak önemli. Bana da sorarsanız, rızaya bağlı olmalıdır’’ dedi.

Adalet Bakanlığı'nın insan hakları çalışma programına göre bekaret kontrolü ancak adli tabip, savcı ya da mahkeme kararı ile yapılabilecek. Yasal yetkisi olmayan okul-yurt müdürleri, anne-babalar ve idarecilerin bekaret kontrolü yaptırmaları engellenecek. Tecavüz suçlarında da bekaret kontrolü savcı ve mahkeme kararı ile istenebilecek.

Çağdaş Hukukçular Derneği eski Başkanı Avukat Şenal Sarıhan da bekaret kontrolünün yalnızca ırza tecavüz davaları için söz konusu olabileceğini belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı:

KÖTÜYE KULLANILIYOR

‘‘Bekaret kontrolü, işlenmiş bir suç varsa delillerin toplanmasına ilişkin bir konu olarak gündeme gelen bir konu. Ama bir yasal düzenleme varmış gibi idareciler, okul ve yurt müdürleri, genç kızları bekaret kontrolüne gönderebiliyor. Geçmişte birçok örneği olan ve yasal dayanaktan yoksun, keyfi uygulamalar kötüye kullanılabiliyor. Şu anda bu uygulamanın önünü kesecek tek şey, keyfi olarak bekaret kontrolü isteyen kişi hakkında ‘görevin kötüye kullanıldığı' gerekçesiyle dava açmak.’’

Bakanlığın, savcının isteği ve mahkeme kararı ile bekaret kontrolü yaptırılması yönündeki çalışmasına destek veren Sarıhan, şöyle devam etti:

‘‘Adli tabip cinsel ilişki ve tecavüz iddiasına bağlı suçlar dışında bekaret kontrolünü kabul etmemeli. Savcının talebi, mağdurun rızası ile kontrol yaptırılabilmeli.’’

Bekâret kontrolü isteme koşulları

BEKARET kontrolü uygulaması şu durumlarda yapılıyor: Yaşı küçük bir kızın kaçırılması halinde ve ailesinin şikâyetçi olması halinde polis, kızı Adli Tıp Kurumu'na sevk ederek bekâret kontrolü yaptırıyor.

Tecavüze uğrayan kişinin, tecavüze uğradığının belgelenmesi için yine Adlı Tıp Kurumu'na gönderilerek bekâret ve sperm kontrolü yaptırılıyor.

Kaçırılan kızların veya tecavüze uğrayan kişilerin reşit değilse velisi, eğer reşitse kendisi, ‘Ben kontrol istemiyorum’ derse kontrol yaptırılmıyor.

Yetiştirme yurdunda veya yatılı okul yurdundan kaçanların, velisi yoksa, reşit de değilse okul müdürünün sorumluluğunda görülüyor. Bu yüzden okul müdürü veya yöneticileri kaçan kızın bekâret kontrolünü yaptırıyor. İşte bu durumun kaldırılması tartışılıyor.

Tecavüz edilip öldürülen kişinin katilinin ortaya çıkarılması için de sperm kontrolü yapılıyor. Ancak bu işlem, otopsi aşamasında Adli Tıp doktorları tarafından yapılıyor.

Bir de zina iddialarında, zinanın gerçekleşip gerçekleşmediğinin ortaya çıkması için meni kontrolü yapılıyor. Bunu kadın doğum hastanesindeki jinekoloji uzmanı doktorlar yapıyor.

Haberle ilgili daha fazlası: