GeriGündem Beckett'in el yazmaları 1.5 milyon dolara satıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beckett'in el yazmaları 1.5 milyon dolara satıldı

Beckett'in el yazmaları 1.5 milyon dolara satıldı
refid:23699534 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Dünyaca ünlü İrlandalı yazar Samuel Beckett'in ilk romanı Murphy'nin el yazmaları, İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan açık artırmada yaklaşık 1.5 milyon dolara alıcı buldu.

Sotheby's Müzayede Evi'nde yapılan açık artırmada Beckett'in altı çizgili deftere yazdığı notlar ile yaptığı çizimleri Reading Üniversitesi satın aldı. Üniversite, eserin 500'den fazla el yazmasından oluşan koleksiyona ekleneceğini açıkladı.

Beckett'in arkadaşı Brian Coffey'e verdiği defterler, 1960'larda bir koleksiyoncu tarafından satın alınmıştı.

 

"BECKETT'İN ZİHNİNİN İŞLEYİŞ BİÇİMİNE IŞIK TUTUYOR"

Sotheby's Müzayede Evi'nin el yazmaları uzmanı Dr. Gabriel Heaton, defterlerin Beckett'in zihninin işleyiş biçimine ışık tuttuğunu söyledi. Beckett'in "Sasha Murphy" başlığını attığı defterlerde çizimler, Charlie Chaplin ile James Joyce'dan alıntılar ve düzeltmeler yer alıyor. Heaton, Beckett'in açılış cümlesini sekiz farklı şekilde kurguladığını belirtti.

İlk kez 1938 yılında yayımlanan roman, sevgilisinin ısrarı ile Magdalen Akıl Hastanesi'nde çalışmaya başlayan, hastalardan Endon ile oynadığı satranç oyununu kaybetmesinin ardından ölen Murphy'nin öyküsünü anlatıyor.

Geçen yıl romanın ilk baskılarından biri 18 bin dolara satılmıştı.

 

1969'DA NOBEL ÖDÜLÜ'NE LAYIK GÖRÜLDÜ

Deneysel edebiyat ile absürt tiyatro akımının en önemli isimlerinden Beckett, 1969 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülmüştü.

Eserleri çok sayıda dile çevrilen Beckett'in Türkçe yayımlanan kitapları arasında "Godot'yu Beklerken", "Malone Ölüyor", "Sıradan Kadınlar Düşü" ve "Aşksız İlişkiler" bulunuyor.

 

Beckettin el yazmaları 1.5 milyon dolara satıldı

 

Beckettin el yazmaları 1.5 milyon dolara satıldı


 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle