GeriGündem BBP’li Kırış’ın kurban derisi yorumu: Nah alırsınız
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BBP’li Kırış’ın kurban derisi yorumu: Nah alırsınız

Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, kurban derilerini toplayanların yanı sıra kendisine getirilen derileri alan kişi ve kuruluşların da cezalandırılacağını açıkladı. Bu arada BBP Genel Başkan Yardımcısı Recep Kırış, derilerin Türk Hava Kurumu'nca toplanmasına, ‘‘Nah alırsınız’’ diye tepki gösterdi. Adalet Bakanlığı, 25 Mart tarihli genelgesinde de kurban derilerini toplama yetkisinin Türk Hava Kurumu'na ait olduğu, Yargıtay'ın kararlarına göre de kurban derisini toplayanların yanında kabul edenlerin de cezalandırılması istendi.

Kırış ise dün düzenlediği basın toplantısında, kurban derilerinin toplanması izninin yasayla THK'ye verilmesine sert tepki gösterdi. Yumruğunu sallayarak sert bir ifadeyle konuşan ve Türk halkının, devleti için değil kurban derisi, canını bile veren bir halk olduğunu kaydeden Kırış, ‘‘80 trilyon lira nedir ki? Kıbrıs'ı hatırlayalım. Bu millet, ülkesi için canını vermekten çekinmemiştir. Şimdi zorla, baskıyla kurban derisini THK'ya verilmesi isteniyor. ‘Zorla alırım' derseniz, ‘Nah' alırsınız’’ dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura da yerel bir gazetedeki yazısında, ‘‘Kurban Bayramı'nda vatandaşların adak, kurban ve deri bağışlarını beklemekteyiz’’ çağrısında bulundu. Özfatura, ‘Deri toplama yetkiniz var mı?' sorusuna, ‘‘Derileri sokaktan toplamıyoruz ki’’ diye yanıt verdi. THK Genel Başkanı Atilla Taçoy ise, ‘‘Eğer Özfatura deri toplamaya kalkarsa, savcılığa şikâyet eder, davacı oluruz’’ dedi.

Kocaeli Valiliği de kurban derilerinin THK ekiplerince daha iyi toplanabilmesini için 35 araç ve 45 şoför desteğinde bulundu.


False