Bayram namazı kaç rekattır, nasıl kılınır? İşte Kurban Bayramı namazı kılınışı

Bayram namazı kaç rekattır, nasıl kılınır İşte Kurban Bayramı namazı kılınışı

Bayram namazı nasıl kılınır, kaç rekattır soruları Kurban Bayramı’na az bir zaman kala araştırılıyor. Kurban Bayramı 2020 yılında 31 Temmuz’da başlıyor. 30 Temmuz ise arefe günü olacak. Müslümanlar her dini bayram öncesinde cemaat ile beraber bayram namazını kılıyorlar. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bayram namazı ile ilgili, ‘Bayram namazı açık alanda, mesafe kuralına uyularak kılınmalıdır. Kurban kesiminde ve et dağıtımında hijyene normalden daha fazla dikkat edilmelidir.’ önerisinde bulundu. İşte 2 rekat olarak kılınan bayram namazının kılınışı…

Haberin Devamı

Bayram namazının kılınışı her dini bayram öncesinde yoğun ilgi görüyor. Kurban Bayramı arefe günü 2020 yılında 30 Temmuz Perşembe gününe denk geliyor. Müslümanlar her yıl dini bayramların birinci günü bayram namazını kılıyorlar. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bayram namazı ile ilgili, ‘Bayram namazı açık alanda, mesafe kuralına uyularak kılınmalıdır.’ uyarısında bulundu. Peki bayram namazı nasıl kılınır? İşte detaylı anlatım…

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

1.REKAT

Bayram namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır,

Sırasıyla imam hatip ve cemaat sessizce "Sübhaneke duası"nı okur, sonra fasılalar halinde;

Tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Ardından 3. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır.

Haberin Devamı

İmam; gizlice “Euzü besmele” çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.

Bayram namazı kaç rekattır, nasıl kılınır İşte Kurban Bayramı namazı kılınışı

2.REKAT

İmam; gizlice “Besmele” çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

Ardından tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak  1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Ardından 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Son olarak 4. Tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.

Rüku ve secdenin ardından oturulur, "Tahiyyat, Salli-Barik duaları" okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.

Bundan sonra müezzinin refakatinde hep birlikte 3 defa tekbir (teşrik) getirilir. Bu tekbirlerle birlikte imam hatip bayram hutbesi okumak üzere minbere çıkar.

BAYRAM NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Bayram namazı 2 rekat olarak kılınmaktadır.

BAYRAM NAMAZI FARZ MIDIR?

Bayram namaz Hanefî mezhebinde, cuma namazının vücûb şartlarını taşıyan kimselere vâciptir. Cuma namazı için lazım olan bütün şartlar, bayram namazları için de lazımdır.