GeriGündem Bayram hangi gün? Ramazan Bayram ne zaman 2020
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bayram hangi gün? Ramazan Bayram ne zaman 2020

Bayram hangi gün? Ramazan Bayram ne zaman 2020
Abone Olgoogle-news

Geçirdiğimiz bayramlara göre daha hüzünlü geçecek olan Ramazan Bayramı ne zaman idrak edileceği ile merak ediliyor. Bayram hangi gün başlayacak ve Ramazan Bayramı ayın kaçında idrak edilecek sorularına Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan alacakları cevaba göre hareket edecek olan vatandaşlar, internet üzerinden bayram hangi gün sorusuna yanıt arıyor. Peki, Ramazan Bayramı ne zaman idrak edilecek? İşte, Diyanet'ten alınan bilgilere göre bayram hangi gün sorusunun cevabı

Ramazan Bayramı tarihi, mübarek Ramazan ayının son günlerine doğru gelinmesiyle beraber, gündeme geldi. Her yıl Diyanet tarafından açıklanan Ramazan Bayramı günleri dini günler ve aylar takviminde yer alıyor. Bolca ibadet ve duaların yapıldığı on bir ayın sultanı Ramazan ayından sonra Ramazan Bayramı kutlanıyor. Peki, Bayram hangi gün? Ramazan Bayramı ne zaman 2020? İşte, 2020 Ramazan Bayramı tarihi ve konuyla ilgili detaylar.

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Bayram hangi gün? sorusu, mübarek Ramazan ayının son günlerinde yanıtı araştırılan konulardan oldu. Ramazan Bayramı arefesi ve bayram tarihi Diyanet 2020 dini günler takviminden açıklandı. Ramazan ayından sonra kutlanan Ramazan Bayramı bu yıl corona virüsün gölgesinde gerçekleşecek. 

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı 2020 yılı dini günler takvimine göre İslam aleminin en kutsal gecesi olan Kadir Gecesi bu yıl, 19 Mayıs 2020 tarihinde idrak edilecek.

24 Nisan’da başlayan ramazan ayı 2020 yılında mayıs ayında sona erecek. Müslümanlar son orucu arefe günü olan 23 Mayıs’ta tutacaklar.

2020 Ramazan Bayramı’nın ilk günü 24 Mayıs 2020 Pazar günü olacak.

Toplamda 3 gün sürecek olan bayram 25 Mayıs 2020 Pazartesi ve 26 Mayıs 2020 Salı günleri de devam edecek.

23 Mayıs 2020 Cumartesi günü ise Ramazan Bayramı arifesi olacak.

Cumartesi gününün de eklenmesiyle birlikte 2020 Ramazan Bayramı tatili toplamda 4 gün olacak.

Bayram hangi gün Ramazan Bayram ne zaman 2020

RAMAZAN AYININ ÖNEMİ NEDİR?

Sözlükte “günün çok sıcak olması, güneşin kum ve taşları çok ısıtması, kızgın yerde yalınayak yürümekle ayakların yanması” anlamlarındaki ramad masdarından veya “güneşin güçlü ısısından çok fazla kızmış yer” mânasındaki ramdâ’ kelimesinden türeyen ramazân kamerî yılın şâbandan sonra, şevvalden önce gelen dokuzuncu ayının adıdır.

Kur’ân-ı Kerîm’de adı geçen ve değerine vurgu yapılan yegâne ay ramazan ayıdır. Orucun farz kılındığını bildiren âyetlerin hemen ardından ramazanın insanlara doğru yolu gösteren ve hakkı bâtıldan ayıran Kur’an’ın indirildiği ay olduğu belirtilir ve bu aya ulaşanların oruç tutması emredilir

Ramazan ayını değerli kılan nedenlerden birisi, Kutsal kitabımız olan Kur'an'ın bu ayda indirilmiş olmasıdır. Yüce Allah Kur'an'da " Ramazan ayı insanları kurtuluş yolan götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kur'an'ın indiği aydır. "(Bakara suresi, ayet 185) buyurmuştur.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle