Baykal: Başbakan'ın çiftçiye dair açıklaması üzücü

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Erzurum'da çiftçilere yönelik tavrını, üzüntüyle karşıladığını belirterek, “Mevcut tablodan şikayet eden çiftçilere hükümetimizin, 'siz yan gelip yatın, millet sizi beslesin böyle şey olur mu?' tavrını sergilemesi kadar uygun düşmeyen bir tutum tasavvur edilemez” dedi.

Haberin Devamı

Baykal, Büyük Anadolu Oteli'nde başlayan 2. Tarım Şurası'nın açılışında yaptığı konuşmada, tarımda, yeni politikaların oluşturulması ihtiyacının ortaya çıktığı dönemde, bu şuranın önemine işaret etti.

  

Deniz Baykal, 1997 yılında yapılan 1. Tarım Şurası'ndan sonra ortaya çıkan tablonun, bu şuranın çerçevesi ile uyumlu olmadığını belirterek, bu şuranın da önceki gibi “gerçeklerden kopuk bir şura” olmamasını diledi.

  

2. Tarım Şurası'nın, tarımın içinde bulunduğu durumu, objektif olarak saptaması ve uluslararası örgütlerle ilişkileri doğru değerlendirerek, Türkiye yararına bir tarım politikasını ele alıp, çalışması gerektiğini anlatan Baykal, dış taleplerin, koşulların, Türkiye'de tarımın desteklenmesini kısıtladığını söyledi.

  

Haberin Devamı

“BİR İNEĞE 2 DOLAR”

  

Baykal, AB'de bir ineğe günde 2 dolar destek verildiğini ifade ederek, bu rakamın, Türkiye ve dünyada birçok kişinin gelir düzeyinin üstünde kaldığını belirtti.

  

“Tarımda ciddi çöküntüler ve tehlikeler bizi bekliyor” diyen Baykal, dünyadaki gıda güvenliğinin, Türkiye'nin önemini artırdığını vurguladı.

  

Baykal, tarımı, sadece ekonomik değil, sosyal, siyasal, ekolojik boyutları olan faaliyet olarak nitelendirerek, bu konuya sadece ekonomik yaklaşmanın yanlışlığına dikkati çekti.

  

“ÇİFTÇİ KADERİNE TERK EDİLDİ”

  

Türkiye'nin işlenebilir topraklarının üçte birinin, üretim dışına çıktığını ifade eden Baykal, Türkiye nüfusunun arttığını, ancak tarım artışının nüfustan az olduğunu kaydetti.

  

Baykal, hububat, baklagiller, endüstriyel bitkiler ve yağlı tohumlar gibi tarımsal ürünlerin üretiminin, 1998 yılında 68 milyon ton olduğunu, bunun 2002 yılında 60 milyon tona gerilediğine dikkati çekti.

  

“AYNI ZİHNİYET SÜRDÜRÜLMEKTEDİR”

  

Özellikle 1999'dan sonra IMF ve Dünya Bankası politikalarıyla çiftçilerin en büyük zararı gördüğünü ifade eden Baykal, “Bu politikaların uygulanmasına devam edilmesi çok ciddi sorgulanması gereken bir hale dönüşmüştür” dedi.

  

Haberin Devamı

Baykal, “Şimdiki hükümet de iktidara gelmeden önce bu konulardan şikayet etmiş ve değiştireceğini söylemiş olmasına rağmen, bu politikaları aynı kararlılıkla sürmüştür. Aynı zihniyet, aynı ölçüler ve olumsuz gelişmeler kararlılıkla sürdürülmektedir” diye konuştu. 

  

“TÜRK TARIMININ KÖY HİZMETLERİNE İHTİYACI VAR”

  

AB'nin, ortak tarım politikasıyla üretim fazlasını nasıl değerlendireceğini düşündüğünü belirten Baykal, AB'nin Türkiye ile ilgili İlerleme Raporu'nda önemli bir konunun da gözden kaçtığını söyledi. Baykal, “Raporda, görüşmeler tam üyelikle sonuçlansa bile Türkiye'yi ortak tarım politikasının dışında tutuyor. 'Bu konuyu zamanı gelince konuşuruz, beni bağlamaz, kendi sorununu kendin hallet' demeye getiriyor” dedi.

Haberin Devamı

  

Tarımın içinde bulunduğu bu ortamda Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün kapatılmasını da eleştiren Baykal, Türk tarımının Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne ihtiyacı olduğunu vurguladı. Baykal, ”Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün, duble yol hevesine kurban edilmesi doğru değil” dedi.

 

"ERDOĞAN'IN TAVRINI ÜZÜNTÜYLE KARŞILADIM"

 

Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

  

“Bu çerçevede, Sayın Başbakan'ın, Erzurum'da çiftçilere yönelik tavrını, üzüntüyle karşıladığımı ifade etmeliyim. Türkiye'de tarımın nasıl bir ciddi krizle karşı karşıya bulunduğunu, dünyadaki tablo ortaya koyuyor. Bu tablodan şikayet eden çiftçilere hükümetimizin, 'siz yan gelip yatın, millet sizi beslesin böyle şey olur mu?' tavrını sergilemesi kadar uygun düşmeyen bir tutum tasavvur edilemez. Maalesef bu anlayışın, bu ilk tezahürü değildir.

Haberin Devamı

  

İktidarlar, çiftçinin ve tarımın içinde bulunduğu sıkıntılara şefkatle, anlayışla yaklaşmak durumundadırlar. Tam tersine, onları suçlarcasına, azarlarcasına, izledikleri politikayı haklı sayıp, onları suçlu hale getirmeye yönelik değerlendirmeler maalesef uygun düşmüyor. Türkiye'de iktidarların, tarım, çiftçi kesimine daha anlayışlı, daha saygılı davranmak zorunluluğu vardır.”

Haberle ilgili daha fazlası: