GeriGündem "Batılılar bulutları engelleyerek İran'da kuraklığa neden olmak istiyor"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Batılılar bulutları engelleyerek İran'da kuraklığa neden olmak istiyor"

"Batılılar bulutları engelleyerek İran'da kuraklığa neden olmak istiyor"
refid:17826965 ilişkili resim dosyası

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Batı ülkelerin İran'ın da aralarında bulunduğu dünyadaki belirli ülkelerde kuraklık yaratmayı hedeflediğini ileri sürdü.

İran'ın orta kesiminde yer alan Merkezi eyaletinde, bir baraj açılışı töreninde konuşan Ahmedinejad, aralarında İran'ın da bulunduğu bazı ülkelere doğru gelen bulutların geçen yıl Avrupa'da engellendiğini iddia etti.

Ahmedinejad, "Geçen yıl Avrupalılar sahip oldukları özel teknoloji ile yağışlı bulutları boşaltarak aralarında İran'ın da bulunduğu bölge ülkelerine ulaşmasını engelledi. Bulutlar, batıdan doğuya doğru hareket ettiğinden bu işlem sonucu İran'da yağış yağmadı" dedi. İran'ın bazı bölgelerinde geçen yıl ağır kuraklık yaşanmıştı.

IRNA haber ajansına göre, Türkiye ve İran'dan başlayarak Doğu Asya'ya kadar uzanan bölgede önümüzdeki 30 yıl içinde kuraklık olacağını bildiren adını vermediği "Batılı bir politikacı"nın sözlerini hatırlatan İran Cumhurbaşkanı, "Bu makaleyi yazan Batılı politikacı, su konusunda uzman biri değildi. Bu da makalenin bilimsel çalışma olmadığını ve tasarlanmış bir öngörü ve plan olduğunu gösteriyor" diye konuştu.

Avrupalı ülkelerin bu yöntemle bölge ülkeleri içinde çatışma yaratmayı hedeflediğini ifade eden Ahmedinejad, konuyu yasal yollarla takip edeceklerini söyledi.

AHMEDİNEJAD’IN AKADEMİK GEÇMİŞİ

1975 yılında Tahran’daki Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden inşaat mühendisliği bölümünden mezun olan Mahmud Ahmedinejad, 1986 yılında aynı üniversitede yüksek lisans programını tamamladı. Bir yıl sonra mühendislik ve ulaşım alanında doktorasını tamamladı.

 

1993-97 yıllarında Tahran’da ilçe valiliği yapan Ahmedinejad, bu görevinin ardından mezun olduğu üniversitede akademisyenlik yapmaya başladı. 2003 yılında Tahran’ın belediye başkanı seçilen Ahmedinejad, Haziran 2005’te İran’ın yeni Cumhurbaşkanı oldu.

 

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False