GeriGündem Batı Kulübü yolcusu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Batı Kulübü yolcusu

Kapanma korkusuyla rotasını merkez sağa yönelten RP, şimdi bu konuda sürpriz bir adım daha atıyor. RP, ‘Hıristiyan Demokrat’lar başta olmak üzere Avrupa'daki merkez sağ partilerin oluşturduğu Avrupa Demokratlar Birliği'ne (EDU) üye olmak için harekete geçti.

RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, EDU üyeliği için büyük bir gizlilik içinde yürütülen ön çalışma başlattı. RP'den üst düzey bir yetkili Hürriyet'e bu yönde çalışma yapıldığını doğrularken, Erbakan'ın, konuyla ilgili olarak, partinin ‘liberal’ isimlerinden Adana Milletvekili Cevdet Akçalı'yı görevlendirdiği öğrenildi. RP kulislerinde, Akçalı'nın bu hafta başında çıktığı 10 günlük Avrupa turunun bu amaca yönelik olduğu konuşuluyor. Ancak RP, ‘Avrupa Kulübü’ olarak nitelenen EDU'ya üye olabilmek için, EDU'nun Türkiye'deki tek üyesi ANAP'ın ‘vize’sini almak zorunda. DYP'nin bile ancak ‘gözlemci üye’ olabildiği EDU'nun Başkan Yardımcılığı'nı ise Erbakan'ın çok ağır eleştirilerine hedef olan ANAP lideri ve Başbakan Mesut Yılmaz yürütüyor.

ANAP'ın EDU ile ilişkilerini yürüten İstanbul Milletvekili Bülent Akarcalı, Hürriyet'e, ‘‘Bizim iznimiz olmadan, Türkiye'den başka bir partinin EDU'ya üye olması söz konusu değil’’ dedi. ‘‘Biz EDU'ya, 1983'te başlattığımız temaslar sonucunda ancak 1985'te üye olduk’’ diyen Akarcalı, şöyle konuştu: ‘‘Biz, başka partilerin de EDU'ya üye olmasına karşı değiliz. Buna olumlu yaklaşırız ama, bizim iznimiz olmadan Türkiye'den bir başka parti üye olamaz. Bunun ötesinde, siyasette asgari nezaket ölçüsü vardır. RP'nin böyle bir niyeti varsa önce gelip bizimle konuşmaları gerekir. RP bu nezaket kuralını içerde uygulamayabilir, ama dışarıda uygulatırlar.’’

RP'nin girişimini ‘Samiyetten ve iyi niyetten uzak’ olarak da niteleyen Akarcalı, ‘‘RP'nin bu girişiminin Türk kamuoyunu uyutma amaçlı olduğunu EDU da anlar’’ dedi.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False